Ukryte problemy z sercem mogą okazać się ciosem… dosłownie poniżej pasa

To powtarza się każdego roku. Kiedy tylko z półek w supermarketach znikną świąteczne dekoracje, prawie od razu pojawiają się na nich słodycze w opakowaniach w kształcie serduszek.

Zanim święto zakochanych się rozpocznie, może warto zatroszczyć się o to, jak będzie wyglądać zwieńczenie Twojego romantycznego wieczoru? Być może zaakceptowałeś fakt, że „dni nieustraszonego podrywacza” masz już za sobą. Strzała Amora wylądowała gdzieś na strychu, a liczba miłosnych podbojów i zdarzeń z nimi związanych zadziwiająco się zmniejszyła.

To może być oznaka, że dzieje się coś poważnego!

Mam na myśli problemy z sercem. I nie chodzi mi tutaj o wycinanki w kształcie serca wiszące pod sufitem w każdym markecie. Tylko o to fizyczne serce, bijące w klatce piersiowej.

Problemy z sercem a problemy w sypialni

Ok, być może na co dzień wcale nie czujesz, że coś szwankuje. Ale jeśli „tam na dole”, między nogami, nic się nie dzieje, może warto zwrócić na to uwagę.

W oparciu o nową metaanalizę stwierdzono, że niezdolność do tego, abyś „stanął na wysokości zadania”, może być oznaką chorób układu krążenia. Przeanalizowano 28 badań, w których wzięło udział ponad 3000 uczestników. Analiza wykazała, że poważny brak powera w sypialni, oznacza dużo wyższe ryzyko wystąpienia dwóch podstawowych problemów związanych z układem krążenia.

Po pierwsze, komórki śródbłonka, które wyściełają wnętrze naczyń krwionośnych i pozwalają im rozszerzać się w pełni, wystawione były na większe prawdopodobieństwo uszkodzenia. A wiadomo, że jeżeli te komórki nie funkcjonują tak jak trzeba, to krew nie jest w stanie krążyć poprawnie. A wtedy ryzyko zawału serca i wylewu jest dużo większe.

Po drugie, badani byli dużo bardziej narażeni na arteriosklerozą, czyli miażdżycę. Sprawia ona, że tętnice stają się zakorkowane cholesterolem oraz utwardzone charakterystycznym osadem.

Bardziej pożądanym stanem jest to, żeby tętnice były tak elastyczne jak wąż ogrodowy…

…a nie tak sztywne jak ołowiane rury. Może dlatego poprzednie badania pokazują, że panowie mający problemy w sypialni są o 70% bardziej narażeni na przedwczesny zgon.

A zatem nie zamiataj problemu pod dywan!

Problemy z sercem – jak sobie radzić?

Rozwiązaniem jednak nie jest połknięcie cudownej, niebieskiej tabletki albo branie statyn na obniżenie cholesterolu. Zamiast tego zatroszcz się o to, aby krew była pompowana do wszystkich części Twojego ciała. Aby to zrobić, polecam swoim pacjentom zestaw na potencję. Składa się on z argininy, wyciągu z kory sosny oraz czerwonego żeń-szenia. Czasami nazywany jest on żeń-szeniem koreańskim albo żeń-szeniem właściwym.


Tylko dla Czytelników newslettera e-Porady Zdrowotne żeń-szeń właściwy (czerwony, koreański) jest teraz dostępny z 20% rabatem. Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły.


Ogólnie wiadomo, że to, co jest dobre dla serca, również dobrze służy „męskości”. Zadbaj o oba te czynniki poprzez wprowadzenie pewnych zmian w swoim stylu życia. Rzuć palenie, schudnij, unormuj poziom cukru, postaraj się, aby poziom ciśnienia krwi mieścił się w normie. Zażywanie większej ilości ruchu – to tajna broń, która pomoże Ci utrzymywać większość tych czynników pod kontrolą. A wszystko, co uczynisz dla budowy tkanki mięśniowej oraz siły sprawi, że poczujesz się jeszcze bardziej męski.