Na zdrowe nawyki nigdy nie jest zbyt późno

Jeżeli w styczniu poczyniłeś jakieś postanowienia noworoczne, serdecznie Ci gratuluję. W szczególności, jeżeli owe postanowienia mają cokolwiek wspólnego z polepszeniem stanu zdrowia. Na zdrowe nawyki nigdy nie jest za późno.

Nawet jeżeli zdarzało Ci się w minionych latach za dużo palić albo spożywać zbyt dużo dietetycznych “śmieci”, to ten rok może być przełomowy!

Teraz, na początku roku, być może bardzo dobrze Ci idzie trzymanie się swoich postanowień. Niestety, badania pokazują, że aż 80% z nas do Dnia Świętego Walentego, czyli 14 lutego, o nich zapomni…

Obietnice, stare, dobre obietnice… Najnowsze badania pokazuje, że powinniśmy zrobić wszystko, co jesteśmy w stanie, aby swoje noworoczne postanowienia dotyczące zdrowia utrzymać. Zdrowe nawyki mogą zadziwiająco obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworu.

W pewnym badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii uzyskano dane od około 350 000 osób i zidentyfikowano 5 zdrowych nawyków, które bardzo często są noworocznymi postanowieniami.

Zdrowe nawyki:

  • Rzucenie palenia.
  • Wdrożenie i utrzymywanie zdrowej diety.
  • Regularne ćwiczenia.
  • Zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymywanie zdrowego poziomu masy ciała.
  • Nienadużywanie alkoholu.

Po pięciu latach monitorowania okazało się, że osoby, które trzymały się wszystkich wymienionych 5 nawyków, obniżyły ryzyko wystąpienia raka o jedną trzecią w porównaniu do tych, którym udało się utrzymać tylko jeden. Ale i one skorzystały, ponieważ wystąpiła u nich przynajmniej jakakolwiek zmiana. Tak naprawdę każdy nowy, zdrowy nawyk sprawiał, że ryzyko wystąpienia u nich nowotworu obniżyło się w przybliżeniu o około 8%.

Nigdy nie powiem, że trzymanie się nowych nawyków zdrowotnych jest łatwe. Ale jest kilka sztuczek, dzięki którym możesz łatwiej wdrożyć i utrzymać zmiany na lepsze.

Jak zachować zdrowe nawyki:

  • Nie ulegaj pokusie wypróbowania jednego z medycznych plastrów albo e-papierosa. Efekt może być taki, że zamienisz jedno uzależnienie na drugie. Najlepszym wyjściem jest rzucić palenie za jednym razem. A jeżeli potrzebujesz czegoś na poradzenie sobie z nagłą potrzebą zapalenia, wypróbuj akupunkturę.
  • A co z napadami głodu i chęci na coś słodkiego? Jak sobie poradzić, kiedy ciągnie Cię do czegoś „konkretnego”? Zjadłbyś coś, co zawiera niezdrowe węglowodany albo jakąś inną przekąskę, po których wynik na wadze szybko negatywnie Cię zadziwi? Zdrowa dieta bogata w błonnik i białko, taka jak Paleo, nazywana dietą jaskiniowca, sprawi, że będziesz czuł się najedzony. Zmniejszy się wtedy prawdopodobieństwo sięgnięcia po niezdrowe, „śmieciowe” jedzenie. Może nawet sprawić, że Twój poziom cukru we krwi unormuje się i będzie na stałym poziomie.
  • Regularne ćwiczenia są łatwiejsze niż myślisz. Nie musisz nabijać mili na swoim liczniku biegacza, nie musisz przerzucać żelastwa na siłowni. Codzienna aktywność, nawet taka jak sprzątanie domu, praca w ogrodzie czy spacer, może przyspieszyć akcję serca i sprawić, że Twoja krew będzie krążyć tak jak trzeba. Jeśli zastosujesz się do porad 2 i 3, w naturalny sposób utrzymasz zdrową wagę, a może nawet zrzucisz kilka kilogramów.
  • Jeśli chodzi o alkohol, ciesz się jego spożywaniem, ale dołącz do tego jakiś posiłek. Dzięki temu alkohol będzie przenikał do krwiobiegu bardziej stopniowo. Jedzenie pozwoli utrzymać na zdrowym poziomie stężenie alkoholu we krwi, co obniży prawdopodobieństwo napełniania kieliszka zbyt wiele razy.

Źródła
Keeping New Year’s Resolutions May Lower Cancer Risk
newsmax.com
Healthy living and cancer: evidence from UK Biobank
cancer.org