Sauna obniża ryzyko demencji

Jednym z głównych problemów, które powodują lęk u ludzi, jeśli chodzi o procesy starzenia, jest demencja. Wraz z wiekiem zaczynasz tracić wspomnienia. Już nie mówiąc o samodzielności. Jeżeli będziesz się tym martwił, to nie rozwiąże problemu, nie obniży żadnego ryzyka, nie spowolni procesu starzenia. Nie sprawi również, że objawy znikną.

W oparciu o najnowsze badania istnieje jedna aktywność, która może pomóc. Ponadto jest ona jedną z najbardziej relaksujących aktywności, które możesz podjąć. Czas zacząć planować Twój dzień w SPA.

Przeprowadzone nie tak dawno temu w Finlandii badanie dowiodło związek pomiędzy częstym korzystaniem z sauny a obniżonym ryzykiem wystąpienia demencji. A co może zapewnić Twojemu mózgowi jeszcze więcej komfortu?

Przeanalizowano dane dotyczące około 2000 mężczyzn, którzy korzystali z sauny regularnie. Korzystający z sauny przynajmniej co drugi dzień, mieli o 66% mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia demencji niż osoby korzystające raz w tygodniu. Mam tu również na myśli demencję występującą przy chorobie Alzheimera.

Sauna- jakie przynosi korzyści?

To był pierwszy raz, kiedy zbadano związek pomiędzy sauną a demencją. Poprzednie badanie pokazało, że ten sekret SPA może obniżyć ryzyko nagłej śmierci z powodu:

  • obniżenia sprawności układu krążenia
  • obniżenia sprawności naczyń wieńcowych albo innych problemów z układem krwionośnym
  • z jakiejkolwiek innej przyczyny

Dzieje się tak, ponieważ przebywanie w gorącej saunie pozwala obniżyć ciśnienie krwi, jeśli jest wysokie, oraz usprawnić przepływ krwi, jeśli cierpisz na zastoinową niewydolność serca.

Może również pomóc wypocić toksyny przez pory w skórze. Jest to całkowicie bezpieczny proces. Nawet jeśli jesteś osobą starszą i cierpisz na jakąkolwiek chorobę serca albo wczesne oznaki spadku zdolności poznawczych.

Sauna- jak korzystać?

Tylko nie korzystaj z sauny sam ani nie siedź w niej za długo. Powietrze w saunie z reguły jest bardzo gorące i suche i osiąga temperaturę pomiędzy 60–110°C. Czas spędzony w niej powinien wahać się od 5 do 20 minut jednorazowo.

Nie jest wcale niespodzianką, że to badanie zostało zrobione w Finlandii. Przecież to Finowie wynaleźli saunę i cieszą się jej regeneracyjnymi i oczyszczającymi efektami już od ponad dwóch tysięcy lat. Ale nie musisz od razu rezerwować lotu do jednego z krajów północy, żeby w pełni cieszyć się korzyściami, które niesie ze sobą sauna.

Możesz korzystać z niej także u siebie na miejscu. Znajdziesz ją w SPA, siłowniach, w szczególności tych, w których jest basen, a nawet w strefach fitness w hotelach. Jeśli potrzebujesz trochę prywatności, możesz sobie zainstalować saunę w domu. Można kupić ją w sklepie, w których można nabyć też wanny z hydromasażem i jacuzzi.

A jeśli nie lubisz suchego ciepła, to możesz napełnić swoją wannę gorącą wodą, zgasić światło i zafundować sobie długą kąpiel. Wzięcie przyjemnej, gorącej kąpieli pomaga utrzymać poziom cukru na odpowiednim poziomie w takim samym stopniu jak ruch. Poza tym to jest również bardzo dobry sposób na wypocenie toksyn.


Źródła
Frequent sauna bathing may protect men against dementia, Finnish study suggests (www.sciencedaily.com)