Jedzenie bez BPA nadal zawiera BPA

Na pewno słyszałeś o toksycznych chemikaliach nazywanych BPA. Być może nawet uważasz, że jeżeli wybierasz produkty z etykietką „BPA free”, to jest to w pełni bezpieczne.

Najnowsze badanie pokazuje, że nie ma sensu osądzać puszki po etykiecie. Naukowcy z University of Missouri karmili psy zwykłą karmą, która może, ale nie musi zawierać BPA, ale prawdopodobnie ją zawiera, oraz karmą z puszki, która miała być od niego wolna. Przynajmniej tak było napisane na etykiecie.

Po zaledwie dwóch tygodniach poziomy BPA potroiły się w obu przypadkach, w obu grupach psów.

Dokładnie tak! Nie było ŻADNEJ różnicy w skutkach, który wywarły na psach oba te rodzaje psiego jedzenia. Oba rodzaje psiej karmy podniosły poziom BPA u psów o taki sam wskaźnik.

Jeśli tak wygląda sprawa tego, czym karmimy nasze pupile, to co z tym, co sami wyjmujemy z puszek? Przez ostatnie lata dopiero zaczęliśmy uczyć się prawdy o BPA oraz o produktach, które mogą zawierać ten szkodliwy związek.

BPA- gdzie się znajduje?

Znajdziesz go nie tylko w wyściółce puszek, ale i w plastikowych pojemnikach, a nawet na papierze, na którym drukowane są paragony.

Problem z tą substancją jest następujący: zaburza ona wydzielanie wewnętrzne, ponieważ nasze ciało identyfikuje go jako estrogen. Niezależnie od tego, jakiej płci jesteś może to narobić niezłego bałaganu.

EDC (Endocrine Disrupting Chemical – związek chemiczny zaburzający wydzielanie wewnętrzne) powoduje raka piersi, prostaty i tarczycy. Ponadto ma związek z problemami z płodnością, rozwojem seksualnym i problemami natury neurologicznej u dzieci. Niby urzędnicy poczynili jakieś nieśmiałe próby, aby ograniczyć użycie tej substancji… w szczególności w butelkach i kubeczkach dla dzieci. Jednak niektóre firmy po prostu zamieniły BPA na inną substancję, która zaburza wydzielanie wewnętrzne i powoduje dokładnie takie same zagrożenia.

Jak wybierać żywność?

Nie kupuj w ciemno. Daruj sobie jedzenie pakowane w pojemniki. To prawda, że wiele produktów żywnościowych jest dostępnych w szklanych słoikach częściej niż w puszkach. Niestety dalej mogą zawierać BPA za sprawą wyściółki metalowego wieka. Pamiętaj, że nawet jeśli jedzenie jest oznaczone jako organiczne, nie ma nic wspólnego z jego opakowaniem. Czyli jedzenie może być organiczne, ale to nie znaczy, że jest wolne od chemikaliów.

Podstawowa zasada oparta na praktyce jest taka: nie kupuj czegoś, jeśli przechowywane jest w plastikowym opakowaniu, w puszce albo w kartonie.

Przejdź obojętnie obok półek z takimi produktami i udaj się na dział ze świeżą żywnością. Zamroź produkty, których nie jesteś w stanie użyć od razu.

Podsumowując, upewnij się, że to, w czym przechowujesz swoje jedzenie, nie ma BPA. Miejsce Twojego plastikowego pojemnika jest w śmieciach, a już na pewno nigdy nie podgrzewaj w nim jedzenia.

Zakup nowy zestaw szklanych pojemników z silikonowymi wieczkami.


Źródła
Canned food may boost BPA levels in dogs: Study (consumer.healthday.com)
Common Household Chemicals Linked to Human Disease (www.huffingtonpost.com)