Jaskra: w celu ochrony swojego wzroku zwiększ ilość zielonych warzyw w swoim jadłospisie

Ponad 3 000 000 Amerykanów jest w takim stanie, że mogą całkowicie bądź częściowo stracić wzrok. A jedną z głównych przyczyn utraty wzroku jest jaskra. Dotyczy to każdego. Nie tylko osób w podeszłym wieku. A jeśli już miałoby Cię to bezpośrednio dotyczyć i w jakimkolwiek stopniu straciłbyś wzrok, to straciłbyś go na zawsze.

Czy to niewystarczająco ważny argument za tym, aby chronić swoje oczy!?

A zatem właśnie teraz jest najlepszy czas na to, aby całkowicie zapobiec jaskrze lub jej rozwojowi. Wszystkim, co być może potrzebujesz zrobić, to zmiana składu tego, co ląduje na Twoim talerzu.

Jaskra może być spowodowana niewystarczająco wydajnym przepływem krwi w oczach. Jako że tego nie odczuwasz, to możesz nawet nie wiedzieć, że problem ten dotyczy Ciebie do chwili, kiedy zaczniesz tracić wzrok.

Jaskra – dieta ma znaczenie

Naukowcy udowodnili, że spożywanie zielonych warzyw liściastych usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych w oczach. Pomaga też obniżyć ryzyko zapadnięcia na jaskrę z otwartym kątem przesączania (POAG).

Według jednego badania, w którym wzięło udział ponad 100 tysięcy osób, u tych, którzy spożywali zielone warzywa liściaste, prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry na przestrzeni 25 lat było aż o 30% mniejsze. Poza tym mieli oni 50% mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry z utratą wzroku w centralnym polu widzenia.

Ilość krwi, która dostaje się do każdego zakątka i szczeliny Twojego ciała, jest jednym z najbardziej istotnych aspektów zdrowotnych. Jeżeli krew nie dostarcza składników odżywczych do organów, mięśni i wszystkich tkanek, nic nie będzie funkcjonować tak, jak należy. Tlenek azotu powoduje rozluźnianie tętnic i sprawia, że są one bardziej elastyczne. W wyniku tego krew może przepływać swobodnie przez całe ciało.

Jaskra- podnieś poziom tlenku azotu w organiźmie

Jest wiele sposobów na zwiększenie poziomu tlenku azotu. W sposób naturalny za pomocą superżywności (superfoods) i suplementów.

Ale jest jeszcze szpinak, bardzo często postrzegany jako bardzo zdrowy składnik diety. To zielone liściaste warzywo dawało Popeyowi, bohaterowi kreskówki, nadludzką siłę. Być może tego nie wiesz, ale szpinak jest wręcz naładowany azotanami. A Twoje ciało przekształca azotany w tlenek azotu.

Nie tylko szpinak jest bogaty w azotany, które Popeye mógł użyć, aby dysponować nadludzką mocą swoich mięśni.

Azotany znajdziesz również w burakach, marchewce czy rukoli. Tak naprawdę bardzo dużo suplementów, którym przypisuje się obniżanie ciśnienia krwi i zwiększenie syntezy tlenku azotu, jest wytwarzanych z buraków.

Produkty żywnościowe, jak czosnek, kakao, granat, wszystkie owoce cytrusowe, a także witamina C również mogą spowodować zwiększenie poziomu tlenku azotu.

Poza tym mogą to też uczynić suplementy, takie jak cytrulina, arginina, piknogenol. Piknogenol to silny antyoksydant wytwarzany z kory sosny. Ponadto kwercetyna oraz epimedium. Ruch również ma udowodnioną zdolność podnoszenia poziomu tlenku azotu.


Źródła
Green, leafy vegetables help keep glaucoma at bay (www.nlm.nih.gov)
Association of Dietary Nitrate Intake With Primary Open-Angle Glaucoma (archopht.jamanetwork.com)
Glaucoma Facts and Stats (www.glaucoma.org)