Witamina B zapobiega chorobom serca wynikającym z zanieczyszczenia środowiska

Wiemy, że zanieczyszczenie powietrza jest zabójcze. Badanie American Lung Association wykazało, że niska jakość powietrza skutecznie skróci życie więcej niż połowie wszystkich obecnie żyjących Amerykanów. W Hongkongu wyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza znacząco zwiększają ryzyko śmierci z powodu jakiegokolwiek nowotworu aż o 22%.

Z artykułu w The Lancet wynika, że mieszkanie na terenach znajdujących się blisko miejsca o natężonym ruchu – i co się z tym wiąże, wdychanie spalin samochodowych – łączy się ściśle ze zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na chorobę Alzheimera.

Witamina B pokona zanieczyszczenia

A jak wynika z najnowszych badań, jasne światło witamin z grupy B z łatwością rozgoni ten ciemny smog. Nowe badanie z Columbia University pokazuje, że mogą one chronić Twoje serce przed różnymi zanieczyszczeniami powietrza.

Witamina B przede wszystkim skutecznie chroni przed malutką cząstką pochodzącą ze spalin samochodowych nazywaną PM2.5, która potrafi siać spustoszenie w Twoim układzie krwionośnym.

Badanie pokazało, że wysokie dawki witamin z grupy B – a w szczególności kwasu foliowego, witaminy B6, B12 obniżyły niszczycielskie skutki PM 2.5 o 76%, prawie całkowicie niwelując szkodliwy wpływ zanieczyszczeń!

Naukowcy zrekrutowali do badania zdrowych, niepalących ochotników. Przed rozpoczęciem eksperymentu nie przyjmowali oni żadnego suplementu witamin z grupy B ani jakichkolwiek innych leków.

Bez witamin z grupy B, zaledwie dwie godziny wystawienia na działanie PM 2,5 miało znaczący wpływ na stan serca ochotników. Nie było też obojętne na wyniki badań dotyczących białych krwinek. Przyjmowana przez dwa lata po ekspozycji witamina B prawie wyeliminowała wyrządzone szkody. Ochroniła je również przed przyszłymi szkodami w wyniku późniejszej ekspozycji na toksyny.

Działało to niezależnie od tego, czy poddani badaniu ochotnicy byli ludźmi młodymi, czy też starszymi w wieku 60 lat.

Witamina B – wiele korzyści dla organizmu

Nie bez powodu napisałem tak dużo o niesamowitym wpływie witamin z grupy B. Ich pozytywny wpływ udowodniono w wielu badaniach naukowych.

Witamina B może zniwelować bóle towarzyszące nowotworom. Może spowodować naprawę tkanek, które uległy uszkodzeniu poprzez zbyt dużą ekspozycję na słońce. Pomaga przy nadciśnieniu czy przy utracie pamięci. A to tylko początek długiej listy korzyści.

A jako że wszyscy jesteśmy narażeni na zanieczyszczenie powietrza – codziennie – nie ma najmniejszego powodu, aby zrezygnować z ochrony, jaką dają witaminy z grupy B.

Witaminy B6 i B12 dostarczysz organizmowi, spożywając produkty paleo. Należą do nich wątróbka, kurczak, inne mięsa, jak również orzechy, ryby, jajka oraz mleko.

Jednak dawki użyte w badaniu były znacznie wyższe niż te, które jesteś w stanie pozyskać z diety. Pomyśl więc o suplemencie, ale pamiętaj, żeby na etykiecie było B complex (lub B komplex).

Zalecam również przyjmowanie codziennego probiotyku lub spiruliny, aby pomóc pozbyć się toksyn z organizmu.

Nie jesteś w stanie kontrolować jakości powietrza na zewnątrz. Jedyne co możesz zrobić, to zainstalować filtr powietrza Hepa, aby obniżyć poziom toksyn, które wdychasz, gdy jesteś w domu. Pozbycie się z domu kurzu i sierści zwierząt również pomoże Ci lepiej oddychać.