Przewlekła bezsenność niszczy Twoje bakterie jelitowe

Bezsenność.. Nie ma bardziej frustrującej sytuacji, niż ta, kiedy leżysz w łóżku… wyczerpany, ale w pełni rozbudzony.

Jest to błędne koło – ponieważ z każdą upływającą minutą jesteś coraz bardziej zdesperowany i coraz bardziej chcesz spać. A im bardziej zdesperowany jesteś, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że uda Ci się zasnąć.

Jeżeli nie wyśpisz się w nocy, może to zrujnować Twój następny dzień.

Bezsenność- skutki dla organizmu

Bezsenność niszczy Twój układ odpornościowy – co sprawia, że wzrasta Twoja podatność na infekcje. Ale zgodnie z najnowszymi badaniami, kiedy jesteś pozbawiony snu, dzieje się jeszcze coś, czego nie możesz zobaczyć ani poczuć. Natomiast zwykłe przespanie nocy może dać Ci coś, czego brakuje w Twojej diecie.

Wiemy od jakiegoś czasu, że długoterminowe niedobory snu wiążą się w jakiś sposób z chorobami, takimi jak otyłość i cukrzyca typu 2. Nie wiemy jeszcze jednak, jak i dlaczego.

W badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie Molecular Metabolismstwierdzono, że niedobór snu może zaburzyć równowagę flory jelitowej. Brzmi to sensownie, ponieważ wiemy również, że otyłość i cukrzycę typu 2 również powiązano z zaburzeniami flory bakteryjnej w jelitach.

W omawianym badaniu naukowcy europejscy analizowali próbki bakterii jelitowych od osób, które spały osiem godzin i ponownie po przespaniu tylko czterech godzin.

Osoby niewyspane miały mniej zróżnicowaną florę bakteryjną – a jak wiesz, im bardziej zróżnicowana jest Twoja flora jelitowa, tym jesteś zdrowszy.

Złożoną kolonię bakterii zamieszkującą ścianki Twojego jelita tworzą cztery główne typy bakterii, ale najliczniej reprezentowane są Firmicutes i Bacteroidetes.

Co ciekawe, równowaga tych dwóch rodzajów bakterii u uczestników cierpiących na bezsenność była zaburzona, z przewagą Firmicutes nad Bacteroidetes.

I jest to ten sam typ zaburzenia równowagi, który wiązano z otyłością.

Bezsenność- jak sobie z nią radzić

Oczywiście, możesz wzbogacić swoją mikroflorę, przyjmując probiotyki i jedząc żywność probiotyczną. Dobrze działają na przykład jogurty, kiszonki, miso, kiszoną kapustę i kimchi (koreańską pikantną kapustę kiszoną). Możesz nawet pić kombuczę.

Oczywiście, to, co jesz, ma znaczenie zarówno w przypadku otyłości, jak i cukrzycy typu 2. (Zalecam dietę paleo jako proste rozwiązanie w obu przypadkach).

Ale nie ma substytutu dla regularnego wysypiania się.

Ponadto, jak już wcześniej pisałem, nawet, jeżeli bezsenność sama w sobie nie sprawia, że stajesz się otyły, na pewno może się przyczyniać do przybierania na wadze. Zazwyczaj prowadzi do niewłaściwych wyborów żywieniowych oraz może sprawić, że jesteś zbyt zmęczony, aby ćwiczyć!

Jeżeli masz problemy z zasypianiem, spróbuj stosować suplementację “hormonem snu” melatoniną przed położeniem się do łóżka. W ten sposób Twój organizm otrzymuje silniejszą naturalną informację o tym, że pora odpocząć. Z wiekiem produkuje jej mniej (podobnie jak w przypadku wielu innych hormonów).