Truskawki pomagają walczyć z rakiem jamy ustnej

Reklamy papierosów przedstawiały palenie jako klucz do wolności, od dziesięcioleci promując je jako symbol niezależności… Zarówno dla pań, jak i panów, aspirujących do wyglądu gościa z reklamy kowboja Marlboro.

“Przebyłaś długą drogę, skarbie!”

Ale jeśli palisz… Albo paliłeś kiedyś… Możesz poczuć się, jakby Twoje zdrowie stało się obiektem bardzo kiepskiego żartu.

Ludzie nie nazywają papierosów “rako-patykami”, a szkoda! Powodem 80% wszystkich przypadków raka jamy ustnej i 90% wszystkich przypadków raka płuc jest palenie papierosów.

To tyle, jeśli chodzi o wolność i niezależność!

Truskawki mogą zapobiegać zachorowaniu na raka

Nowe badanie pokazuje, że nawyk palenia to wcale nie żaden wyrok. Przynajmniej nie w przypadku raka jamy ustnej. Możesz znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej poprzez zjedzenie czegoś słodkiego, soczystego, i smacznego…

Otóż naukowcy z Ohio State University dowiedli w badaniu, że regularne spożywanie truskawek może wywołać zmiany w jamie ustnej i spowodować obniżenie ryzyka rozwoju raka jamy ustnej.

Udało im się umieścić ekwiwalent odżywczy 2 i pół szklanki prawdziwych truskawek w jeden mały cukierek. Zarówno palacze, jak i osoby niepalące zjadały albo ten cukierek, albo placebo do 4 razy dziennie przez tydzień. Unikały jednocześnie jakichkolwiek czerwonych lub fioletowych owoców i warzyw, które mogłyby wpłynąć na wyniki badania.

Na koniec badania naukowcy stwierdzili poważne zmiany w jamach ustnych palaczy, którzy spożywali truskawkowe cukierki, w porównaniu do palaczy, którzy spożywali placebo.

Składniki odżywcze z truskawek zmieniały skład bakterii w jamie ustnej i ekspresję określonych genów. Oba z tych czynników mogą w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju nowotworów. Truskawki mogą odgrywać dosyć istotną rolę w zwalczaniu chorób za sprawą antocyjanów, flawonoidów i innych polifenoli. Te związki chemiczne wykazują działanie antynowotworowe, co zostało stwierdzone w przeprowadzonych już badaniach.

Truskawki i inne owoce jagodowe- dobroczynne właściwości

Owoce jagodowe zawierają bardzo dużo witaminy C, witamin z grupy B, błonnika, kwas foliowy, potas. Badania pokazują, że mogą one znacząco obniżyć ryzyko zawału i udaru.

Antyoksydanty w truskawkach wydają się wspomagać zapobieganie rakowi płuc.

Wyniki badań nie zostały jeszcze publikowane w żadnym recenzowanym dzienniku, ale jeśli o mnie chodzi, jestem nimi zainteresowany i nastawiony optymistycznie względem nich.

Całkiem obiecujący dowód. Jeśli chcesz uniknąć raka jamy ustnej, podążaj w trybie pilnym po soczyste truskawki albo, jeszcze lepiej, wypluj papierosa i zjedz sobie truskawkę.

To wcale nie znaczy, że powinieneś zajadać sobie cukierki o smaku truskawki. Nie zawierają one nawet promila składników odżywczych, które można znaleźć w prawdziwej truskawce.

Zamiast tego, zdobywaj świeże truskawki zwłaszcza w czerwcu, gdy sezon na nie jest w pełni. Są wyśmienite do spożywania bez niczego innego. Możesz dodać je pokrojone do sałatki ze szpinakiem albo do jogurtu greckiego. Mrożone truskawki – idealne do smoothie, również spełnią swoje zadanie.

Pamiętaj, aby kupować truskawki organiczne, tj. uprawiane w sposób tradycyjny, bez szkodliwych środków chemicznych. I nieważne, jak są duże i piękne te, na które patrzysz w supermarkecie.

Tak jak już kiedyś pisałem, spośród wszystkich owoców i warzyw to truskawki zawierają najczęściej kilka rodzajów pestycydów. Nawet po umyciu.