Oliwa zmniejsza ryzyko choroby serca

Kiedy jesteś obarczony ryzykiem wystąpienia choroby serca, masz wrażenie, że każde wejście do kuchni wiąże się z koniecznością intensywnego zastanawiania się.

Od lat słyszysz od lekarzy i “specjalistów”, że tłuszcz to wróg w przypadku chorób serca. Jednak, jeżeli czytasz moje e–Porady Zdrowotne, wiesz, że tłuszcz może być Twoim sojusznikiem.

Nie każdy tłuszcz jest zły… ale nie każdy jest też dobry. Sprawdzanie, który tłuszcz powinieneś jeść, a z którego powinieneś zrezygnować, nie jest takie łatwe.

Jednak według nowego badania możesz przestać się zastanawiać, czy wyrzucić oliwę. Korzystaj z niej do woli.

Choroby serca- zdrowe tłuszcze

Hiszpańscy badacze stwierdzili, że oliwa extra virgin to naturalny sposób na ochronę serca przed szkodliwym działaniem cholesterolu. Bez korzystania z ryzykownych i szkodliwych statyn. Optymalnie należy połączyć ją ze zdrową dietą bogatą w przeciwutleniacze.

W badaniu uczestniczyło niemal 300 starszych osób obarczonych ryzykiem chorób układu krążenia. Badacze losowo przydzielili je do grup stosujących przez rok jedną z trzech diet:

  • śródziemnomorską plus 4 łyżki stołowe oliwa extra virgin dziennie,
  • śródziemnomorską plus garść orzechów dziennie, lub
  • dietę niskotłuszczową.

Dieta śródziemnomorska zawierała owoce, warzywa, warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste oraz chude białko, na przykład kurczaka czy ryby. W przypadku diety niskotłuszczowej zmniejszono spożycie czerwonego mięsa, żywności przetworzonej, słodyczy i wysokotłuszczowego nabiału.

Po roku badacze zmierzyli zmiany poziomu cholesterolu LDL (“złego”) i HDL (“dobrego”).

HDL jest uznawany za “dobry”, ponieważ pomaga usunąć nadmiar LDL z krwiobiegu, ponadto pomaga uelastycznić naczynia krwionośne i zmniejszyć stan zapalny. Chociaż żadna z badanych diet nie powodowała znaczącego wzrostu poziomu HDL, dieta z dodatkiem oliwy extra virgin pomagała lepiej chronić serce.

Natomiast w przypadku diety niskotłuszczowej badacze stwierdzili, że miała ona faktycznie negatywny wpływ na działanie HDL.

Dlatego zawsze twierdzę, że same wartości poziomu cholesterolu to nie wszystko.

Badanie nie wyjaśniło do końca, dlaczego dieta śródziemnomorska w połączeniu z oliwą extra virgin wzmacniała korzystne działanie HDL. Jednak badacze twierdzą, że przeciwutleniacze mogą wiązać się z cząsteczkami HDL, wzmacniając je.

Ta wiadomość najpewniej sprawia, że chcesz pożeglować w stronę Morza Śródziemnego przez morze oliwy.

Choroby serca- dobra dieta

Ale nie tak szybko – ponieważ, jeżeli chodzi o zdrowie serca, ja wolę dietę paleo od śródziemnomorskiej.

Podobnie do diety śródziemnomorskiej, dieta paleo również zawiera duże ilości owoców, warzyw, orzechów, białka i zdrowych olejów, ale eliminuje ziarna, ziemniaki i inne węglowodany, które mogą mieć negatywny wpływ na poziom cukru i trójglicerydów we krwi.

Trzymaj się diety paleo – ale dolej oliwy. Jest świetnym dodatkiem do sałatek oraz do smażenia i do marynat do mięsa. Nie używaj jej jedynie do gotowania w wysokiej temperaturze. Oliwa charakteryzuje się niską temperaturą wrzenia i traci korzystne dla zdrowia własności, jeżeli jest zbyt gorąca.