Migrena- akupunktura może jej zapobiegać

Światło oślepia… cierpisz na porażający ból… i czujesz się tak źle, że aż masz mdłości.

Kiedy uderza migrena, jedyne, o czym myślisz, to to, jak ją powstrzymać… NATYCHMIAST.

Możesz mieć przygotowane silne środki przeciwbólowe na wypadek jej uderzenia, ale te uproszczone metody zapewniają poprawę tylko na chwilę.

Długoterminowe planowanie jest trudne, kiedy zmagasz się z migreną. Jednak nowe badanie pokazuje, że wystarczy zaledwie kilka tygodni, aby w niezawodny sposób poradzić sobie z bólem migrenowym.

Migrena- nowe sposoby zapobiegania

Według ostatniego badania opublikowanego w magazynie JAMA Internal Medicine, badacze w Chinach stwierdzili, że z czasem stosowanie regularnych zabiegów akupunktury może zapobiec kolejnemu atakowi migreny.

Badacze zebrali grupę 249 dorosłych osób, które cierpiały średnio na dwa do ośmiu ataków migreny w miesiącu.

Jedna grupa przechodziła pięć “prawdziwych” akupunktury – łączących igły do akupunktury i stymulację elektryczną – w tygodniu przez cztery kolejne tygodnie.

Kolejna grupa przechodziła tę samą liczbę zabiegów akupunktury, które były “symulowane”. Igły umieszczano poza znanymi punktami akupunktury i nie stosowano stymulacji elektrycznej.

Na koniec badania grupa “symulowana” podawała, że liczba ataków migreny zmalała średnio o dwa w miesiącu.

Jest to całkiem niezły efekt placebo!

Ale naprawdę dobrą wiadomością jest, że grupa poddawana “prawdziwym” zabiegom akupunktury podała, że liczba ataków migreny zmalała średnio o TRZY w miesiącu.

Jeżeli w przeszłości cierpiałeś na takie bóle głowy, wiarygodne zmniejszenie nawet o JEDEN atak w miesiącu może brzmieć wspaniale!

Nie jest to niespodzianką. We własnej praktyce również widziałem korzyści płynące z akupunktury w przypadku bólów różnego rodzaju – w tym migrenowych.

Migrena z aurą i bez

Należy zauważyć, że migreny objęte badaniem były migrenami bez aury. Oznacza to brak problemów z widzeniem oraz zawrotów głowy występujących przed atakiem migreny. Ale uważam, że nawet, jeżeli cierpisz na migreny z aurą, warto wypróbować akupunkturę. W najgorszym przypadku może to być bardzo relaksujące i zmniejszyć stres, który może być czynnikiem wywołującym migrenę.

Stosowanie akupunktury być może nie spowoduje CAŁKOWITEGO ustąpienia migreny. Ale jeżeli zaczniesz przyjmować przeciwbólowo jeden z opioidów, kiedy “sztuczka z igłami” nie zadziała, możesz doświadczyć czegoś gorszego.

Z tymi pigułkami wiąże się nie tylko ryzyko potencjalnego uzależnienia… i niebezpiecznych działań niepożądanych. Mogą wystąpić napady drgawkowe i zaburzenia rytmu serca… ale również nasilenia bólu przy kolejnym ataku migreny.

Zamiast tego zastanów się nad włączeniem do swojego ogólnego planu leczenia naturalnych ziół i witamin.

W licznych badaniach wykazano, że wrotycz, magnez, witamina B2 (ryboflawina) oraz kurkumina (występująca w kurkumie) zmniejszają nasilenie migreny.