Zielona herbata może znacząco pomóc osobom cierpiącym na choroby szpiku

Spośród chorób szpiku kostnego dwie z nich wyjątkowo często kojarzone są ze śmiertelnymi powikłaniami. Tak wygląda tragiczna rzeczywistość.

Pierwsza z chorób, szpiczak mnogi, to nowotwór, który powoduje, że zwykłe komórki osocza uzłośliwiają się w szpiku kostnym.

W przypadku drugiego z tych schorzeń – rzadkiej choroby o nazwie amyloidoza – dochodzi do odkładania białka w narządach.

W przypadku obu tych chorób powikłania bywają dla pacjentów śmiertelne. Ale według nowego badania jest coś, co ma silne działanie, ratuje życie i jest powszechnie dostępne po rozsądnej cenie.

To moja ulubienica: zielona herbata!

Zielona herbata i jej dobroczynne właściwości

Za wszystko odpowiada dobroczynny związek występujący w tej herbacie – polifenol o nazwie galusan epigallokatechiny (w skrócie: EGCG).

W badaniu przeprowadzonym na Washington University w St. Louis, stwierdzono, że EGCG potrafi ZATRZYMAĆ procesy przyczyniające się do powstania zagrażającej życiu sytuacji.

Jeżeli czytasz moje e-Porady Zdrowotne od jakiegoś czasu, być może już to słyszałeś. Związki zawarte w zielonej herbacie mogą przyspieszyć Twój metabolizm, chronić komórki przed uszkodzeniem, zapobiegać nowotworom oraz zmniejszać stany lękowe.

Mogą nawet zmniejszać obrzęk stawów, łagodząc stany zapalne powodujące bolesne nasilenie reumatoidalnego zapalenia stawów. A wszystko to można osiągnąć w czasie niewiele dłuższym niż tydzień!

W omawianym nowym badaniu naukowcy zajęli się dziewięcioma osobami chorującymi na schorzenia szpiku kostnego. Wyizolowali u nich łańcuchy lekkie i stwierdzili, że EGCG zatrzymało odkładanie białek i ich przyrost do niebezpiecznego poziomu.

To bardzo istotna obserwacja.

Co więcej, w przypadku EGCG i odkładania białek (albo “blaszek amyloidowych”) działa ten sam mechanizm, który może przyczyniać się do choroby Alzheimera. W badaniach na zwierzętach wykazano działanie ochronne w przypadku choroby Alzheimera, choroby Parkinsona oraz ALS (stwardnienie zanikowe boczne).

Wykazano również, że poprawia on funkcje poznawcze po urazach neurologicznych!

Suplementy EGCG są łatwo dostępne w internecie za mniej niż dolara dziennie.

Zielona herbata- dobra dla każdego

Ale nawet gdy Twój szpik kostny jest w idealnym stanie… i nie cierpisz na żadne schorzenia neurologiczne… pełna przeciwutleniaczy zielona herbata będzie jednym z najzdrowszych napojów.

Picie jednej lub dwóch filiżanek zielonej herbaty może dostarczyć około 300 mg EGCG. Największą skuteczność zapewnia dobrej jakości importowana z Japonii lub Chin herbata liściasta, a nie tania herbata w torebkach.

I nie martw się, że dostaniesz drgawek. Zawartość kofeiny w zielonej herbacie odpowiada około jednej trzeciej jej zawartości w kawie.

Jeżeli jesteś bardzo wrażliwy, w sklepach ze zdrową żywnością dostępne są również wersje bezkofeinowe.