Otyłość powiązana z rakiem

“Krzepki”. “Duży i wysoki”. “Miło zaokrąglona”. “Więcej do kochania”.

Wypracowaliśmy sobie wiele sposobów stwierdzania w sposób pośredni, że mamy nadwagę, bez nazywania siebie “tłustymi” lub “otyłymi”.

Ale jeżeli twoje BMI przekracza 30, może to być problem o dużym rozmiarze… w związku z którym możesz zacząć się nazywać przede wszystkim “chorym na raka”.

Najnowsze badanie pokazuje, że z nadwagą wiąże się nie jeden, ale TUZIN nowotworów.

W badaniu opublikowanym w The BMJ zespół brytyjskich naukowców chciał sprawdzić, ile czynników, takich jak współczynnik masy ciała, przybieranie na wadze oraz obwód talii, wiąże się z rakiem.

Przejrzeli MNÓSTWO informacji – a dokładne 204 metaanalizy na podstawie 49 publikacji.

Kiedy przyjrzeli się w szczególności zawartości tłuszczu w organizmie, stwierdzili, że ryzyko u mężczyzn wzrosło nawet o 56% (w przypadku raka dróg żółciowych). Ryzyko dotyczące większych mężczyzn wzrastało o przynajmniej 9% (dla raka odbytu) na każdy przyrost BMI o pięć jednostek (mierzony w systemie metrycznym).

Ryzyko w przypadku kobiet również wzrastało wraz z przybieraniem na wadze, co obejmuje 11% wyższe ryzyko raka piersi po menopauzie na każde 11 funtów (ok. 5,7 kg), które przybrały na wadze jako osoby dorosłe.

Drogie Panie, w miarę wzrostu obwodu waszej talii rośnie również ryzyko wystąpienia u Was nowotworu, w szczególności – raka trzonu macicy, wzrasta o 21% na każdy przyrost stosunku obwodu talii do bioder o 0,1.

Zespół prowadzący wspomniane badanie uważa nawet, że są to bardzo ostrożne szacunki. W rzeczywistości prawdopodobnie jest gorzej.

Poniżej wymieniono nowotwory, w stosunku do których stwierdzono w badaniu “silny” związek z otyłością.

1. Szpiczak mnogi
 2. Rak piersi (po menopauzie)
 3. Rak wpustu żołądka
 4. Rak jelita grubego
 5. Rak dróg żółciowych (wątroba, pęcherz żółciowy)
 6. Rak tarczycy
 7. Rak trzustki
 8. Rak trzonu macicy
 9. Rak jajników
10. Rak nerek
11. Rak przełyku

Zdaniem badaczy prawdopodobnie jest ich jeszcze więcej.

Nie zaskakuje też to, że w większości przypadków są to nowotwory układu pokarmowego.

Wiadomość ta nie jest szczególnie miła, jeżeli toczysz stałą walkę o swoją wagę. Ale na szczęście Twoja waga to coś, co możesz zmienić.

A DOBRĄ stroną tego zagadnienia jest, że posiadanie WŁAŚCIWEJ ilości tłuszczu w organizmie w większości przypadków oznacza mniejsze ryzyko tych nowotworów.

W rzeczywistości utrzymanie wagi pod kontrolą może RATOWAĆ ŻYCIE.

Twierdziłem już wcześniej i powiem to ponownie, zdrowa dieta, taka jak dieta paleo – z ograniczeniem spożycia żywności przetworzonej i cukru oraz wybór mięsa ze zwierząt wypasanych na trawie oraz świeżych warzyw i owoców – w dużej mierze przyczyni się do obniżenia wagi do właściwego poziomu.

Wprowadź co najmniej 20 minut ćwiczeń dziennie, a z czasem POZBĘDZIESZ SIĘ otyłości.

I nie będziesz już musiał stosować tych sztuczek językowych.