Liczba zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych dorosłych wzrasta

W przeszłości rak, który brał swój początek w okrężnicy lub odbycie (czyli rak jelita grubego), rozwijał się jedynie u ludzi po pięćdziesiątce.

Aby zacząć się przejmować tym problemem, musiałeś być przynajmniej w “średnim wieku”, a tak naprawdę mówiło się, że występuje on jedynie u seniorów.

Ale nowy przerażający raport American Cancer Society stwierdza, że ta potencjalnie śmiertelna forma raka nie jest już wyłącznie sprawą staruszków.

Obecnie rak okrężnicy i rak odbytu jest diagnozowany u coraz młodszych pacjentów.

Zatem nieważne, ile masz lat, nigdy nie jest za późno na zapewnienie zdrowia dla Twojego jelita grubego.

Dla jasności, przeważająca liczba przypadków tych nowotworów jest nadal rozpoznawana w grupie powyżej pięćdziesiątki (dokładnie 90% z nich). Ale chociaż w przypadku osób w wieku powyżej 55 lat poziom zachorowań spada przez ostatnie cztery dekady – dzięki powszechnie dostępnym badaniom przesiewowym, takim jak kolonoskopia, które wykrywają polipy zanim rozwinie się w nich nowotwór – w przypadku osób urodzonych po 1950 roku liczba przypadków wzrasta.

Co więcej, Journal of the National Cancer Institute podaje, że odsetek zachorowań na raka jelita grubego wzrasta przede wszystkim wśród dwudziesto- i trzydziestolatków!

Można założyć, że młodsi ludzie są aktywniejsi… a więc ogólnie zdrowsi.

Ale jak już poinformowałem Cię w zeszłym tygodniu, otyłość okazuje się być istotnym czynnikiem ryzyka w przypadku niemal tuzina różnego rodzaju nowotworów – w tym okrężnicy i odbytu. A obecnie w USA dorośli w każdym wieku są grubsi niż kiedykolwiek wcześniej.

Dla zachowania dobrego zdrowia okrężnicy istotne jest utrzymanie odpowiedniej wagi. Przestrzeganie diety o wysokiej zawartości błonnika zapewni właściwy “ruch” w przewodzie pokarmowym i pomoże zrzucić dodatkowe kilogramy.

Dieta paleo to również duże ilości orzechów, które, jak udowodniono, powstrzymują powstanie raka okrężnicy.

Ponadto ostatnie badanie pokazało, że utrzymywanie wysokiego poziomu witaminy D może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka okrężnicy nawet o 90%. Do innych suplementów o wykazanym działaniu zapobiegającym rakowi okrężnicy należą glukozamina i chondroityna, resweratrol oraz kurkumina z sylimaryną.

A przeprowadzone w zeszłym roku badanie pokazało, że jedna lub dwie filiżanki kawy dziennie mogą zmniejszyć o 26% ryzyko wystąpienia raka okrężnicy!

Wniosek końcowy brzmi, że nie ma zbyt młodego wieku, aby zachorować na raka jelita grubego lub wykonać kolonoskopię.

Jeżeli coś wydaje się być “nie tak” lub “nie działać” – na przykład wydaje Ci się, że Twoje jelito grube nigdy nie jest “puste” lub jeżeli stwierdzisz krew w stolcu – poddaj się badaniu, zanim będzie za późno.

Kolonoskopia nie jest przyjemna, ale ratuje życie.