Brokuły mogą pomóc w zrzuceniu nadwagi

Jak tu nie kochać brokułów?

Mają wysoką zawartość błonnika, są bogate w witaminy C i A, a ich niewielkie “kwiatki” to smaczna przekąska.

Ponadto zgodnie z najnowszymi badaniami brokuły to coś, czego możesz jeść więcej – zamiast się głodzić się – aby zgubić kilogramy.

Warzywo to może bowiem kompensować część z poważnych powikłań spowodowanych otyłością, do których zaliczają się nie tylko dodatkowe kilogramy, ale również stany zapalne, wysoki poziom cukru we krwi i stłuszczenie wątroby.

Nowe badanie opublikowane w Diabetes podaje, że za wszystko odpowiada związek o nazwie sulforafan, występujący w brokułach.

Kiedy japońscy badacze stosowali u myszy dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, a następnie stosowali u części suplementację sulforafanem, grupa myszy jedzących tłusto, ale otrzymująca sulforafan przybrała o 15% mniej na wadze niż myszy, u których tej suplementacji nie stosowano.

Miały też mniej tłuszczu, mniej nasilone oznaki stłuszczenia wątroby oraz niższy poziom cukru we krwi w porównaniu z grupą kontrolną.

Wygląda to, jakby sulforafan pomagał przekształcić tłuszcz w energię, a następnie spalał tę energię, ale ważne jest, aby pamiętać, że sulforafan to nie odpowiednik karty “wychodzisz z więzienia bez kary”. Myszy nadal przybierały na wadze i wzrastała u nich ilość tłuszczu na skutek jedzenia śmieciowej karmy o dużej zawartości tłuszczu.

Ale ten wzrost wagi nie miał aż tak katastrofalnego wpływu na ich ogólny stan zdrowia, kiedy jednocześnie dostawały sulforafan. Ponadto stan zapalny u nich był na niższym poziomie i miały lepiej zrównoważoną florę jelitową.

Zaczynamy poznawać moc brokułów jako superżywności, jestem pewien, że wkrótce poznamy ich kolejne niezwykłe właściwości. W literaturze wykazano już, że sulforafan może zabijać komórki rakowe, powstrzymując je od rozprzestrzeniania się z jednej części ciała do drugiej.

Gdy przygotowujesz brokuły, pamiętaj aby ich nie rozgotowywać. Najwięcej korzyści z sulforafanu odniesiesz, kiedy podgotujesz je krótko na parze.

A jeżeli krzywisz się na samą myśl o brokułach, sulforafan występuje naturalnie w innych warzywach z rodziny “krzyżowych”, na przykład w brukselce i kapuście.

Jedzenie większej ilości warzyw niż innego tłustego, przetworzonego “śmieciowego” jedzenia pomoże Ci zrzucić nieco kilogramów.

Ponadto w Internecie i w sklepach ze zdrową żywnością dostępne są również suplementy zawierające sulforafan.