Przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko raka

Jeżeli przez ostatnie dwie dekady nie mieszkałeś na bezludnej wyspie, doskonale wiesz, że papierosy to “śmiertelna broń”” przyczyniająca się do wielu poważnych schorzeń.

W rzeczywistości 90% wszystkich przypadków raka płuc wiąże się z paleniem papierosów.

Nic dziwnego, że zaczęto je nazywać “rakowymi fajkami”!

Ale smutna prawda brzmi, że palenie to nałóg, którego trudno się pozbyć – zwłaszcza w trudnych momentach.

Zachęcam Cię do rzucenia palenia, ale wiem, że przechodzenie przez objawy odstawienne wymaga czasem kilku podejść… i chociaż przysięgasz, że ten papieros będzie Twoim ostatnim, możesz znów wpaść w nałóg.

W końcu jesteś tylko człowiekiem.

Na szczęście nowe badanie wykazuje, że przestrzeganie diety bogatej w określone przeciwutleniacze występujące w owocach i warzywach może zmniejszyć ryzyko raka płuc… nawet w przypadku gdy Twoim ostatnim papierosem ciągle jest ten następny.

Badanie, opublikowane we Frontiers in Oncology, porównywało nawyki żywieniowe około 2000 osób w wieku od 35 do 75 lat – z których połowa chorowała na raka płuc, a połowa nie.

Bez względu na to, czy uczestnicy palili dużo, mało czy wcale, niższe ryzyko zachorowania na raka płuc dotyczyło osób jedzących określone owoce i warzywa bogate w te substancje odżywcze, które chronią komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wiek, toksyny i inne czynniki (tj. przeciwutleniacze).

I zależność ta sprawdzała się nawet w przypadku największych nałogowców.

W przypadku palących mężczyzn największe działanie ochronne przed rakiem płuc zdawały się mieć beta karoten, alfa karoten, beta kryptoksantyna i likopen.

W przypadku pań działanie takie miała witamina C, co nie zaskakuje, kiedy wziąć pod uwagę jej zdolność do wzmacniania odporności, a nawet pokonania raka, jeżeli już na niego zachorowałeś.

Największą zaletą tego badania jest to, że analizowało ono realistyczne nawyki żywieniowe zwykłych ludzi – co oznacza, że możesz próbować powielić te wyniki samodzielnie (zamiast przyjmować nietypowe ilości jakiejś substancji, która może zostać podana wyłącznie w warunkach klinicznych).

Jak Ci wiadomo, jestem wielkim fanem jedzenia w stylu paleo – i chociaż dieta ta zawiera znaczne ilości białek pochodzenia zwierzęcego, zawiera również znaczne ilości świeżych (najlepiej ekologicznych) warzyw i owoców.

Zatem nie musisz zostawiać wegetarianinem czy też weganinem. Możesz również zjeść stek.

Oto niektóre przyjazne paleo produkty spożywcze, które możesz zacząć jeść w dużych ilościach… bez względu na to, czy jesteś palaczem próbującym rzucić palenie, czy też byłym palaczem… czy też po prostu chcesz zapewnić sobie zdrowie.

– Beta karoten i alfa karoten występują w pomarańczowych i żółtych warzywach, na przykład w marchwi, żółtym kabaczku, dyni i słodkich ziemniakach.

– Beta kryptoksantyna również występuje w pomarańczowo-żółtej grupie – w produktach takich jak słodka papryka, papaja i mandarynki. Do najlepszych źródeł likopenu należą czerwone owoce, takie jak arbuz i pomidory (które technicznie są owocami).

– Witamina C występuje w całym zakresie tęczy produktów od pomarańczowo zabarwionych owoców cytrusowych, przez ciemnozielone brokuły i brukselkę, po karmazynowe truskawki.