Żeń-szeń zwalcza objawy choroby Alzheimera

Obserwowanie postępów choroby u ukochanej osoby lub członka rodziny cierpiącego na chorobę Alzheimera może być bardzo trudnym przeżyciem.

Z czasem prowadzenie rozmowy oraz reagowanie na otaczający świat… staje się dla niego niemożliwe.

A sprawę pogarsza jeszcze fakt, że do dziś nie ma lekarstwa na tę chorobę. Choroba Alzheimera to szósta z najważniejszych przyczyn zgonów w USA.

Ale niedawne badanie pokazuje, że korzeń rośliny, którą Chińczycy znają od wieków, może odwracać pogorszenie czynności poznawczych.

Co więcej, możesz to osiągnąć, pijąc przepyszną chińską herbatę!

Korzyści płynące z żeń-szenia po raz pierwszy udokumentowano w czasach dynastii Liang w Chinach, w okresie od 220 do 589 r. n.e.

A od kiedy wzrosła liczba badań naukowych, podczas których udowodniono, że niektóre związki występujące w tej roślinie (w tym ginsenozydy, peptydy żeńszeniowe i polisacharydy żeńszeniowe) mają korzystny wpływ na zdrowie – terapia żeń-szeniem stała się jedną z najpowszechniej stosowanych terapii ziołowych na świecie.

W nowym badaniu opublikowanym w grudniowym wydaniu magazynu Phytotherapy Research chińscy badacze wyizolowali z żeń-szenia specjalne białko, które podawali szczurom, u których wywołano stan umysłowy przypominający chorobę Alzheimera.

Normalne jest, że w miarę wzrostu i długości naszego życia nasze komórki umierają. Jest to po prostu część cyklu życiowego. Ale w przypadku choroby Alzheimera neurony w mózgu umierają przedwcześnie – kiedy nadal ich potrzebujesz!

Jednak w omawianym badaniu szczury otrzymujące białko z żeń-szenia nie tylko zachowały więcej neuronów przez dłuższy czas, ale poprawiły się również ich ogólne funkcje poznawcze.

Potwierdza to obserwacje z badania opublikowanego rok wcześniej, które badało inny wyciąg z żeń-szenia o nazwie Rg3GE u myszy z pogorszeniem pamięci.

Myszy otrzymujące Rg3GE przez dwa tygodnie sprawnie przebiegały przez labirynt wodny, podczas gdy myszy z grupy otrzymującej placebo miały problemy z pamięcią przestrzenną.

Jestem pewien, że wiele z mocy żeń-szenia pozostało jeszcze do odkrycia – ponieważ to, co wiemy na temat choroby Alzheimera, stale się zmienia, a nasza wiedza się poszerza. Na pewno będę Cię o tym wszystkim na bieżąco informować w newsletterze e-Porady Zdrowotne oraz w moim biuletynie Odżywianie i Leczenie.

W swoim lokalnym sklepie ze zdrową żywnością znajdziesz wiele odmian żeń-szenia w formie herbatek, suplementów lub sproszkowanego korzenia – ale potrzebujesz “prawdziwego” żeń-szenia (Panax ginseng, zwanego również “żeń-szeniem azjatyckim” lub “czerwonym żeń-szeniem koreańskim”), a nie żeń-szenia syberyjskiego (Eleutherococcus senticosus), który jest całkowicie inną rośliną.