Bogaty w kwasy omega-3 olej z nawrotu polnego zmniejsza stan zapalny

Stan zapalny to potwór o wielu głowach – może w tym samym czasie zaatakować każdą część Twojego ciała, od serca, przez mózg, aż po stawy.

Nie chcesz, aby rozpanoszył się na dobre, ponieważ może to doprowadzić do choroby Alzheimera, zapalenia stawów i wielu innych poważnych chorób.

Jeżeli regularnie czytasz newsletter e-Porady Zdrowotne, wiesz już, że jest naturalny sposób ubicia tej „bestii”: kwasy tłuszczowe omega-3, występujące na przykład w tłustych rybach (na przykład łososiu) lub suplementach z olejem rybim.

A teraz w tym morzu pojawiła się nowa “ryba”, która również pomaga opanować stan zapalny dzięki kwasom omega-3.

Nowe badanie podało, że jest to ziele o nazwie nawrot polny.

Oczywiście pozyskiwanie niezbędnych kwasów tłuszczowych ze źródeł roślinnych nie jest nową koncepcją – oleje lniany i z nasion chia są często przedstawiane jako konkurencja dla oleju rybiego, ponieważ również zawierają kwasy omega 3.

Problem polega na tym, że w większości olejów roślinnych kwasy omega 3 są w formie ALA, która nie zapewnia tych samych korzyści zdrowotnych co “największe gwiazdy” wśród omega 3, EPA i DHA, występujące w oleju rybim.

Ponadto musisz uważać na oleje roślinne modyfikowane genetycznie – wszelkie zmiany mogą potencjalnie przekształcić roślinne kwasy tłuszczowe ze zdrowych w śmiertelne.

Jednak okazuje się, że nawrot polny – uprawiany naturalnymi technikami i niemodyfikowany genetycznie – zawiera kwas tłuszczowy omega-3, którego nie ma w innych źródłach roślinnych, takich jak len i chia: kwas stearydynowy, lub SDA.

A Twój organizm przekształca SDA w EPA.

Ponadto olej z nawrotu polnego naturalnie zawiera kwasy tłuszczowe omeg-3 i omega-6 w idealnym stosunku 4:1, który, zgodnie ostatnimi badaniami, ma kluczowe znaczenie dla Twojego mózgu i serca.

Kwasem omega-6 w oleju z nawrotu jest GLA, który – w przeciwieństwie do innych omega-6, które mogą pogorszyć stan zapalny – może pomóc zwiększyć działanie przeciwzapalne oleju.

W badaniu udowodniono przewagę oleju z nawrotu nad innymi olejami roślinnymi. Po miesiącu pacjenci stosujący suplementację olejem z nawrotu mieli znacząco wyższy poziom EPA we krwi w porównaniu z osobami, które spożywały tylko olej słonecznikowy.

Ponadto, na koniec badania, osoby z grupy przyjmującej olej z nawrotu miały podwyższony poziom markera przeciwzapalnego o nazwie IL-10, w porównaniu z grupą przyjmującą olej słonecznikowy.

Jest to solidny, fizyczny dowód obniżonego stanu zapalnego!

Ponieważ u niektórych osób olej rybi może być trudny do strawienia i działa jako środek rozcieńczający krew, olej z nawrotu polnego może być dobrze tolerowanym substytutem przy celowaniu w stan zapalny.

Jednak nawrot polny nie jest idealnym zamiennikiem oleju rybiego, nie wpływa bowiem na poziom DHA.

Dla zdrowia mózgu, funkcjonowania serca i wielu innych organów potrzebne jest zarówno DHA, jak i EPA… a olej rybi pozostaje ich najlepszym z dostępnych źródeł.