Sok z buraka poprawia funkcje motoryczne

Twój bekhend w tenisie czy zamach podczas gry w golfa, mało…, nawet przejście od drzwi frontowych do podjazdu, to już nie to, co kiedyś.

W miarę jak się starzejemy, normalne jest, że nasze życie zaczyna podążać “wolnym pasem” – a prędkość zostawiamy młodzieży.

Ale jeżeli masz problem ze zmuszeniem swoich kończyn, aby wykonywały to, co im każesz (czyli problem z kontrolą motoryczną)… lub czujesz się powolny albo niepewnie na nogach, może to być sygnał, że dzieje się coś poważniejszego.

Zwłaszcza jeżeli “zakłóceniom” fizycznym towarzyszą “potknięcia” psychiczne.

Zmiana chodu lub zmniejszenie zdolności motorycznych może być w rzeczywistości pierwszym objawem łagodnego pogorszenia zdolności poznawczych – a nawet choroby Alzheimera, na którą nie ma póki co lekarstwa.

Jednak badania pokazują, że możesz dotrzeć do “sedna” tych zmian i naturalnie cofnąć zegar. Możesz utrzymać młodzieńczą sprawność umysłu, pijąc sok z buraka!

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Wake Forest objęło 26 starszych osób z wysokim ciśnieniem, które nie ćwiczyły regularnie. Połowa z nich piła sok z buraka na godzinę przed średnio intensywnym 50-minutowym ćwiczeniem na bieżni stacjonarnej, podczas gdy druga połowa piła placebo przed takimi samymi ćwiczeniami.

Program ten powtarzano trzy razy w tygodniu przez sześć tygodni.

Znaczącą poprawę funkcji motorycznej zaobserwowano jedynie w grupie pijącej sok z buraka.

A co więcej, ich połączenia mózgowe przypominały te typowo obserwowane u znacznie młodszych dorosłych! Mózg osób z grupy pijącej sok z buraka wykazywał się większą zdolnością tworzenia nowych połączeń nerwowych, zwłaszcza w obszarach mózgu odpowiedzialnych za ruch fizyczny.

Zdaniem badaczy za takie działanie odpowiadają azotany występujące w burakach. Osoby pijące sok w trakcie badania otrzymywały 560 gram azotanów w każdej porcji, podczas gdy w przypadku osób pijących placebo ilość ta była znacznie mniejsza. Ponadto, na koniec badania poziom azotanów w organizmie był znacznie wyższy u osób pijących sok z buraka niż w grupie placebo.

Twój organizm przekształca azotan w tlenek azotu – potężną elektrownię zwiększającą przepływ krwi i transport tlenu do obszarów ciała, w których jest on potrzebny.

Tlenek azotu rozluźnia tętnice i zwiększa ich elastyczność, więc krew może swobodnie krążyć w Twoim ciele. Ilość krwi docierającej do każdego zakątka Twojego organizmu to jeden z najistotniejszych aspektów naszego zdrowia.

Więcej krwi – a zatem więcej tlenu – odpowiada większej aktywności mózgu.

Jest wiele sposobów, aby naturalnie zwiększyć poziom tlenku azotu, stosując superżywność i suplementy.

Sok bogaty w azotany – który ma również działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i oczyszczające – znajdziesz w sklepie z żywnością ekologiczną i wyspecjalizowanych sklepach spożywczych. Szukaj soku bez dodatku cukru.

Możesz też po prostu jeść buraki – jednak jeżeli nie odpowiada Ci ich smak, sproszkowane buraki można kupić w formie kapsułek.

Możesz również pójść za przykładem Popeye i jeść dużo szpinaku – on też zawiera wysoką ilość azotanów, przez co wzmocni Twój organizm oraz Twój mózg!