Ćwiczenia spowalniają postęp choroby Parkinsona

Drżą Ci ręce, ruszasz się, jakbyś uwiązł w smole, a Twoje mięśnie są sztywne jak deska.

Kiedy chorujesz na chorobę Parkinsona, masz wrażenie, jakbyś znalazł się w filmie z lat pięćdziesiątych Inwazja porywaczy ciał – jakby Twoje ciało przestało do Ciebie należeć!

Będąc osobą, która żyje od kilkunastu lat z diagnozą choroby Parkinsona, wiem, jak “obce” może się wydawać chorowanie na chorobę, która grozi przejęciem kontroli nad Twoimi ruchami.

Bez leku, który „leczy” chorobę Parkinsona, może się wydawać, że nie ma nadziei.

Jednak zgodnie z nowym badaniem, możesz “wyrwać” swoje ciało z uścisku choroby Parkinsona – ponieważ jest naturalny sposób na spowolnienie postępów choroby.

A wiąże się to z odzyskaniem swobody ruchów poprzez… ruszenie się!

Badanie opublikowane w Journal of Parkinson’s Disease przez dwa lata monitorowało 3 400 chorych na chorobę Parkinsona w Ameryce Północnej, Holandii i Izraelu, sprawdzając, jak często ćwiczyli.

Okazuje się, że największe korzyści z ćwiczeń obserwowano u osób z zaawansowaną chorobą Parkinsona.

Na koniec badania osoby, które przestrzegały tego, by ćwiczyć dwie i pół godziny tygodniowo lub pół godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu, charakteryzowały się najmniejszym obniżeniem mobilności, w porównaniu z osobami, które nie ćwiczyły tak dużo lub nie ćwiczyły wcale.

Co więcej, stan osób, które nie ćwiczyły, w pogorszył się w trakcie badania.

Ponadto rodzaj ćwiczeń wykonywanych przez uczestników nie miał wpływu na odnoszone korzyści, pod warunkiem że ruszali się przez te dwie i pół godziny w tygodniu.

Taka informacja może uspokajać, jeżeli uznajesz niektóre bardziej “nieortodoksyjne” rodzaje aktywności fizycznej, przedstawione przeze mnie, za nieco przerażające.

I nieważne, czy chodzi o zgubienie kilogramów, zdrowie serca, oczyszczanie czy zmniejszenie bólu i stanu zapalnego, nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć odwracanie trendu dzięki pewnej aktywności fizycznej.

Znajdź ćwiczenia, które będziesz wykonywać z przyjemnością i trzymaj się ich. Odpowiednie są nawet formy łagodnego ruchu, takie jak spacery, praca w ogrodzie, zabawa z wnukami w parku lub udział w zajęciach jogi dla seniorów.

Aktywność poprawi również Twój nastrój oraz wzmocni kontrolę motoryczną, co jest bardzo ważne, ponieważ wraz z postępem choroby Parkinsona mogą pojawić się stany lękowe i depresja.