Nowy związek pomiędzy chorobą Alzheimera a cukrzycą

Powiedzmy sobie szczerze: choroba Alzheimera to złodziej.

Może ukraść Twoją pamięć, Twoje poczucie czasu i miejsca… a być może nawet Twoją osobowość.

Chcesz zrobić wszystko, co możliwe, aby zakuć tę chorobę w kajdanki, zanim rozpocznie swoją szkodliwą działalność!

A jest to szczególnie prawdziwe, jeżeli chorujesz na cukrzycę.

Od jakiegoś czasu naukowcy wiedzą, że cukrzyca typu 2 może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera – i że im gorsza regulacja poziomu cukru we krwi, tym wyższe ryzyko.

Ukuli nawet termin “cukrzyca typu 3” opisujący tę kradnącą umysł chorobę!

Ale nie wiedzieli jeszcze, jak cukrzyca może powodować otępienie lub przyczyniać się do jego rozwoju – jednak powiązanie to stało się teraz wyraźniejsze dzięki nowemu badaniu opublikowanemu w czasopiśmie Nature.

Badacze z University of Bath odkryli potencjalny „punkt przejścia” pomiędzy tymi dwoma schorzeniami.

I okazuje się, że zbyt wysoki poziom cukru we krwi może być klockiem domino, który kaskadowo uruchamia rozwój choroby Alzheimera.

Badacze analizowali próbki mózgu osób chorujących na chorobę Alzheimera i osób zdrowych, aby zobaczyć, w jaki sposób podwyższony poziom cukru we krwi działa na komórki mózgu.

Wiedzieli już wcześniej, że zbyt wysoki poziom glukozy (czyli cukru) we krwi może uszkadzać delikatne białka w tych komórkach, w procesie znanym jako glikacja.

Kiedy dochodzi do nagromadzenia takich nieprawidłowych białek w mózgu, enzym o nazwie MIF – co jest skróconą nazwą łamańca językowego “czynnik hamujący migrację makrofagów” – wkracza na scenę, reagując na stan zapalny.

Innymi słowy, MIF jest jak dobry policjant, który stara się chronić komórki Twojego mózgu przed powstaniem plątanin i blaszek związanych z chorobą Alzheimera.A tu jest klucz do zrozumienia problemu: Badacze stwierdzili, że wysoki poziom cukru we krwi może zmniejszać lub uniemożliwiać działanie MIF.

W badaniu wykazano, że glukoza wpływa na MIF nawet u osób na najwcześniejszych etapach choroby Alzheimera.

Okazuje się, że w miarę rozwoju choroby Alzheimera nasila się uszkadzanie MIF przez cukier zawarty we krwi.

Chociaż wciąż jeszcze musimy się wiele dowiedzieć o zmianach powodowanych w mózgu przez cukrzycę, jest to mocny nowy dowód, że cukrzyca nie tylko jest skorelowana z podwyższonym ryzykiem choroby Alzheimera – ale że przyczynia się do rozwoju tej choroby.

Zatem cel jest jasny: Nie chcesz, aby Twoje komórki mózgowe zalewał nadmiar cukru!

Ale nie chcesz też cierpieć z powodu potencjalnych nieprzyjemnych działań niepożądanych leków regulujących poziom cukru.

Na szczęście dostępne jest wiele naturalnych sposobów utrzymania zdrowego poziomu cukru we krwi, bez ryzyka związanego z lekami:

  • Wypróbuj dietę paleo (dietę człowieka pierwotnego), na którą składają się naturalne tłuszcze, białka, owoce i warzywa, aby poprawić regulację poziomu cukru we krwi.
  • Dodawaj cynamon do swoich potraw – w badaniach wykazano, że ta rozgrzewająca, pyszna przyprawa pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę.
  • Przyjmuj berberynę, naturalny suplement diety pozyskiwany ze źródeł roślinnych, o udowodnionej skuteczności w regulacji poziomu cukru we krwi równie wysokiej, jak w przypadku leku metformina, który jednak jest znacznie bezpieczniejszy.