Atak serca? Musisz ćwiczyć

Po ataku serca ruch może być ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę.

Może martwisz się, aby nie przesadzić. (A kto by się nie martwił?) A być może przejście ataku serca spowodowało u Ciebie obniżenie nastroju.

Ale jeżeli poddasz się tym lękom i obawom i zamkniesz się w domu, pominiesz jedną z najważniejszych rzeczy, która może pomóc Ci wrócić do zdrowia.

Ćwiczenia to potwierdzony sposób pozwalający uniknąć kolejnego ataku serca.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Columbia mówi, że mniej niż jedna szósta osób, które przeżyły atak serca, utrzymuje docelowy poziom aktywności fizycznej.

W trakcie omawianego badania starsze osoby nosiły na nadgarstku urządzenie monitorujące ich aktywność przez minimum 10 godzin dziennie, trzy dni w tygodniu przez okres pięciu tygodni.

Mieli dążyć do osiągnięcia 30 minut aktywności na umiarkowanym poziomie, pięć dni w tygodniu w ciągu dwóch tygodni od zakończenia opieki lekarskiej – ale z 620 chorych mniej niż 5% przestrzegało zaleconego poziomu aktywności po wyjściu ze szpitala.

I to pomimo faktu, że regularne ćwiczenia wzmacniają serce, które na pewno jest najważniejszym mięśniem Twojego organizmu.

A kiedy czujesz się zestresowany – atakiem serca lub czymś innym – ćwiczenia pomogą zmniejszyć ten stres.

Dobra wiadomość brzmi, że z upływem czasu badania chorzy zaczynali być bardziej aktywni. Do piątego tygodnia 16% pacjentów ćwiczyło na odpowiednim poziomie.

Zapewne już wiesz, że dużo ruchu pomaga zapobiec atakowi serca. Jednak również prawdą jest, że pobudzanie przepływu krwi po przejściu ataku serca może pomóc Ci szybciej stanąć na nogi i ochroni Cię przed koniecznością ponownego dzwonienia na 112.

Nie próbuj robić tego samodzielnie. Najlepiej rozpocząć ćwiczenia z fizjoterapeutą w centrum rehabilitacji, gdyż dopilnuje on, aby wszystkie ćwiczenia były bezpieczne i spokojne.

Możesz nawet zyskać w ten sposób nieco darmowej psychoterapii, ponieważ możesz porozmawiać z fizjoterapeutą o swoich dolegliwościach bez obaw, że przepisze Ci jakieś leki na poprawę nastroju.