Ashwagandha zmniejsza bezsenność

Otwierasz oczy, myśląc, że zobaczysz światło poranka, a zamiast tego widzisz nocne ciemności… po raz kolejny.

Kiedy cierpisz na bezsenność, może Ci się wydawać, że utknąłeś w starej piosence Simona i Garfunkela: „Hello darkness, my old friend… I’ve come to talk with you again” (Witaj, ciemności, mój stary przyjacielu… Znowu wpadłem z Tobą pogadać).Jeżeli często budzisz się w środku nocy, nie jesteś sam. Niemal połowa dorosłych w wieku 60 lat i starszych przewraca się z boku na bok, chociaż chcieliby spać.

W miarę jak się starzejemy, zmiany zachodzące w naszym organizmie mogą skutkować budzeniem się kilkukrotnie w ciągu nocy, nawet wtedy, kiedy przestrzegamy zdroworozsądkowych zasad, takich jak regularne ćwiczenia, stała pora kładzenia się spać i unikanie zbyt dużej ilości kofeiny pod koniec dnia.

Ale najnowsze badania pokazały, że możesz pożegnać swoją „starą przyjaciółkę”– ciemność, ponieważ jest naturalny sposób zapewniający spokojny sen do rana bez uczucia „otumanienia” powodowanego przez tabletki nasenne.

A rozwiązanie to jest dostępne od stuleci.

Badacze z International Institute for Integrative Sleep Medicine w Japonii wykazali, że ashwagandha – indyjskie zioło o łamiącej język nazwie, stosowane w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej – skutecznie wywołuje sen bez działań niepożądanych.

W badaniu wyizolowano różne substancje aktywne zawarte w liściach ashwagandhy i przebadano je na myszach.

Okazało się, że substancja o nazwie glikol trietylenowy (TEG) znacząco zwiększała u myszy długość fazy snu o wolnych ruchach gałek ocznych – bez marzeń sennych, która stanowi główną część naszego wypoczynku.

Ponadto sen wywołany przez TEG był porównywalny z normalnym cyklem snu u tych zwierząt.

Oczywiście wiem, że nie jesteś gryzoniem, ale biorąc pod uwagę fakt, że mózgi myszy i ludzi nie różnią się aż tak istotnie, są to solidne dowody potwierdzające, że ashwagandha może wspomagać naturalny rytm snu Twojego organizmu.

Nie dziwi zatem, że łacińska nazwa ashwagandha brzmi „somnifera” – co oznacza „wywołujący sen”!

Zatem jeżeli walczysz z bezsennością, nie realizuj recepty – ponieważ tabletki nasenne mogą powodować senność w ciągu dnia, splątanie oraz problemy z pamięcią, zwłaszcza u starszych osób.

Zamiast tego sięgnij po ashwagandhę!

Zioło to może być szczególnie skuteczne, jeżeli Twoje problemy ze snem nasila stres, ponieważ ashwagandha jest „adaptogenem”, czyli naturalnym środkiem zwalczającym stres.

Lekarz znający się dobrze na medycynie integracyjnej może wspólnie z Tobą dobrać odpowiednią dawkę.

Nie muszę Ci przypominać, jak istotne jest wysypianie się – jeżeli regularnie czytasz ePorady, wiesz już, że zbyt duże zaburzenia snu mogą prowadzić do cukrzycy, udaru, a nawet choroby Alzheimera.

Poza ashwagandha możesz również wypróbować inne ziołowe środki na bezsenność, na przykład herbatę rumiankową, melatoninę, korzeń waleriany oraz wyciąg z kava.