Herbata na osteoporozę

Kiedy chorujesz na osteoporozę, wciąż boisz się, że się przewrócisz i złamiesz kość.

Fragment nierównego chodnika, potknięcie na schodach lub śliskie po deszczu patio… nawet niewielkie zagrożenia mogą stać się wielkim ryzykiem dla Twoich kruchych kości.

I nie ukrywajmy – leki na osteoporozę również mogą powodować poważne zagrożenia, od migotania przedsionków do podwyższonego ryzyka nowotworu.

Ale najnowsze badania pokazały, że możesz odzyskać pewność siebie i bez obaw wyjść na zewnątrz, ponieważ jest naturalny sposób na przywrócenie mineralnej gęstości kości (BMD), wolny od negatywnych działań niepożądanych leków.

A środek ten najpewniej masz już teraz w swojej szafce kuchennej.

Zagotuj trochę wody, ponieważ w jednym z nowych badań stwierdzono, że picie herbaty może zwiększyć BMD oraz potencjalnie obniżyć ryzyko złamań kości.

Badacze ocenili 16 badań obserwacyjnych obejmujących łącznie niemal 140 000 ludzi, którzy analizowali powiązania pomiędzy piciem herbaty a BMD – była to pierwsza „meta-analiza” dotycząca tego tematu.

Po przeanalizowaniu danych badacze doszli do wniosku, że popijanie tego znanego od wieków napoju faktycznie prowadziło do podwyższenia gęstości kości.

Dowody były obiecujące również w przypadku złamań.

Po odrzuceniu dwóch skrajnych badań analiza pokazała, że u osób pijących herbatę ryzyko złamania kości może spaść o 23%.

Obserwacje te są zbliżone do wyników wcześniejszych badań, które pokazały, że picie minimum trzech filiżanek herbaty dziennie może zmniejszyć o jedną trzecią ryzyko poważnych złamań kości.

Zatem jeżeli chcesz, by Twoje kości były mocniejsze od delikatnej porcelanowej filiżanki do herbaty, pij znajdujący się w niej napój!

A jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, którą herbatę wybrać, wybierz zieloną.

Zielona herbata zawiera bardzo duże ilości polifenoli – roślinnych substancji odżywczych, które wpływają na strukturę kości.

Herbata oolong ma dużą zawartość polifenoli, najmniej tych silnych związków zawiera czarna herbata.

Nie jest jeszcze do końca jasne, jaki jest mechanizm działania polifenoli, ale mogą odgrywać różne role w organizmie – w tym wzmacniać komórki tworzące kości i hamować działanie komórek, które je rozkładają.

Do innych źródeł bogatych w wapń należą pokarmy diety paleo, jak ryby, brokuły, warzywa liściaste i migdały.

Ponieważ wapń nie może działać samodzielnie, dla mocnych kości powinieneś również zapewnić duże ilości magnezu oraz witamin D i K.

I nie bój się wyjść na zewnątrz i zacząć się ruszać – ponieważ regularne ćwiczenia również zwalczają osteoporozę.