Ostropest plamisty zmniejsza utratę pamięci spowodowaną chorobą Alzheimera

To powiedzenie to sama prawda: śmiech to zdrowie. A w miarę jak się starzejemy, na pewno potrzebujemy zdrowego poczucia humoru.

Przewracasz dom do góry nogami, szukając okularów, zapominasz potrzebnego słowa w pół zdania albo wchodzisz do pokoju i nie pamiętasz po co.

Takie problemy z pamięcią mogą sprawić, że życie sprawia wrażenie komedii pomyłek!

Wszyscy przez to przechodziliśmy – i dostrzeganie humorystycznej strony tych potknięć mentalnych przypomina, jak są powszechne.

Ale jeżeli Twoje problemy z pamięcią zaczynają narastać, wtedy być może czas spoważnieć – ponieważ mogą one sygnalizować początek choroby Alzheimera, a to już nie żarty.

Choroba Alzheimera zmienia łagodne potknięcia psychiczne w druzgocącą utratę pamięci: zapominanie imienia Twojej drugiej połowy, gdzie jest Twój dom, a nawet do czego użyć widelca, który właśnie trzymasz w dłoni.

Nie jest znany lek na chorobę Alzheimera, ale nowe badanie pokazuje, że możesz w naturalny sposób ochronić swój mózg przed szkodami powodowanymi przez chorobę Alzheimera – suplementując dietę kolczastą rośliną o nazwie ostropest plamisty.

Badanie przeprowadzone w Chinach odkryło, że zawarty w tej roślinie związek sylibina – flawonoid pochodzący z ostropestu plamistego – może tłumić wiele nietypowych procesów w mózgu wiązanych z chorobą Alzheimera, a nawet cofnąć utratę pamięci.

Nadal musimy się wiele dowiedzieć na temat przyczyn choroby Alzheimera, ale wiemy, że choroba ta wiąże się z powstawaniem w mózgu „blaszek” i „plątanin” złożonych z nadmiaru białka o nazwie beta amyloid.

W omawianym badaniom szczurom wstrzykiwano beta amyloid, aby zasymulować chorobę Alzheimera. Jednak po podaniu sylibiny wyniki testów pamięciowych szczurów, na przykład przebieganie przez labirynt i rozpoznawanie przedmiotów, znacząco się poprawiły.

Wyniki sugerują, że sylibina może również pomóc chronić ludzi przed utratą pamięci!

Badacze zaobserwowali różne pozytywne zmiany w mózgu w wyniku działania sylibiny, które mogą wyjaśniać poprawę pamięci u szczurów.

Wcześniejsze badania zidentyfikowały zaburzenia w mózgu towarzyszące chorobie Alzheimera, w tym stany zapalne, stres oksydacyjny oraz pogorszoną „autofagowość” – proces, za pomocą którego komórki mózgu usuwają uszkodzone lub nieprawidłowo uformowane białka, które przekształcają się w blaszki.

W omawianym badaniu sylibina powodowała odwrócenie wszystkich tych problemów. Zmniejszała stan zapalny w mózgu, łagodziła stres oksydacyjny oraz poprawiała autofagowość.

Sprawia to, że sylibina jest obiecującym kandydatem przede wszystkim do ochrony Twojego mózgu przed uformowaniem blaszek alzheimerowych.

Prawdopodobnie nie masz ochoty zacząć przeżuwać kolczastych liści ostropestu, i na szczęście nie musisz – ponieważ możesz przyjąć dzienną dawkę sylibiny, przyjmując suplement z ostropestem w formie kapsułki.

Lekarz znający się dobrze na medycynie integracyjnej może wspólnie z Tobą dobrać odpowiednią dawkę.

W badaniach wykazano również, że ostropest plamisty chroni przed uszkodzeniami wątroby, zabija komórki raka jelita grubego oraz zmniejsza objawy kataru siennego.

Jednak może on wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, zatem porozmawiaj z lekarzem, zanim włączysz go do swojego leczenia.