Choroba Parkinsona może zaczynać się w jelitach

Od chwili, kiedy rozpoznano u mnie chorobę Parkinsona, śledzę wszystkie najnowsze badania nad tą neurodegeneracyjną chorobą.

Od kilkunastu lat pomaga mi to lepiej radzić sobie z jej dolegliwościami oraz umożliwia mi dzielenie się najnowszymi odkryciami ze swoimi pacjentami i czytelnikami, którzy również się z nią zmagają.

Chociaż naukowcy nie znaleźli jeszcze nawet jednego czynnika wywołującego tę chorobę, wiemy jedno. Ujawnia się w przestrzeni pomiędzy naszymi uszami.

Związane z chorobą Parkinsona zmiany w mózgu wpływają na jego zdolność do pełnienia roli „centrum sterowania” Twoich ruchów i koordynacji, wskutek czego masz drgawki i sztywność mięśni.

Jednak nowe badanie odwraca całą naszą wiedzę na temat choroby Parkinsona „do góry nogami”!

Według przeprowadzonego w Szwecji badania w rzeczywistości punkt wyjścia choroby Parkinsona może znajdować się w układzie pokarmowym.

Lubię mówić swoim pacjentom, że jelito to tak naprawdę nasz drugi „mózg”. Twój „mózg w jelicie” nie zapłaci rachunków ani nie nauczy się tanga, ale ponad 100 milionów komórek nerwowych wyściełających przewód pokarmowy od góry do dołu kontroluje trawienie, odporność, a nawet Twój nastrój.

Nowe badanie monitorowało około 10000 pacjentów z chirurgicznie usuniętym głównym pniem nerwu błędnego – ciągnącego się od pnia mózgu do brzucha.

Po upłynięciu pięciu lat u chorych po wagotomii prawdopodobieństwo rozwoju choroby Parkinsona było o 40% niższe niż u osób z populacji ogólnej, które nie przeszły zabiegu.

Wytłumaczenie: Choroba Parkinsona może zaczynać się w jelicie i rozprzestrzeniać do mózgu za pośrednictwem nerwów!

Nerw błędny stymuluje żołądek do produkcji kwasu niezbędnego do trawienia. U osób produkujących zbyt wiele kwasu, wagotomia to środek ostateczny, kiedy dieta lub leki nie są w stanie zmniejszyć tej produkcji.

Oczywiście nie sugeruję, że powinieneś się poddać wagotomii, aby zapobiec chorobie Parkinsona – ale są to na pewno obiecujące dowody pokazujące, że klucz do pokrzyżowania szyków chorobie Parkinsona może kryć się na południe od pępka.

A to nie pierwszy raz, kiedy wspominam, że jelito może wiązać się z rozwojem choroby Parkinsona.

Inne niedawno przeprowadzone badanie pokazało, że utrzymywanie zdrowej równowagi bakterii w jelicie może chronić komórki mózgu przed uszkodzeniami powodowanymi przez chorobę Parkinsona. „Dobre” bakterie w jelicie mogą uruchamiać odpowiedź immunologiczną, która odrzuca uszkodzone neurony, a chroni zdrowe po zaatakowaniu mózgu przez chorobę Parkinsona.

Jelito stanowi również pierwszą linię obrony przed toksynami, które dostają się do Twojego ciała wraz z jedzeniem i wodą. Niezdrowe, „nieszczelne” jelito może skutkować dostaniem się tych toksyn do krwiobiegu, w którym mogą wędrować one do mózgu i odgrywać rolę w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona.

Utrzymuj swoje jelito w idealnej formie dzięki codziennej dawce probiotyków („dobrych” bakterii) z fermentowanych pokarmów, takich jak jogurt i kiszona kapusta oraz trzymając dietę o wysokiej zawartości błonnika, na przykład paleo.