NLPZ zwiększają ryzyko zatrzymania krążenia

Kiedy odczuwasz bóle i problemy związane ze starzeniem się, próbujesz znaleźć ulgę w zapaleniu stawów lub po prostu boli Cię głowa, to najpewniej skierujesz się prosto do apteczki po dostępny bez recepty lek przeciwzapalny.

Jest już cała góra dowodów, które mówią, że NLPZ, takie jak ibuprofen, mają związek z wieloma wyniszczającymi chorobami.

A obecnie badacze z Danii znaleźli powiązanie pomiędzy przyjmowaniem NLPZ a podwyższonym ryzykiem zatrzymania krążenia.

W omawianym badaniu badacze analizowali informacje dotyczące ponad 28 000 ludzi, którzy przeszli zatrzymanie krążenia w okresie ostatnich 10 lat.

Spośród pacjentów objętych badaniem 3 376 korzystało z NLPZ w ciągu miesiąca poprzedzającego zatrzymanie krążenia.

Ryzyko wystąpienia zatrzymania krążenia u chorych, którzy przyjmowali dobry stary ibuprofen, wrastało o 31%. A w przypadku chorych przyjmujących NLPZ diklofenak (np. Voltaren, Cambia lub Solaraze) stwierdzono, że ryzyko zatrzymania krążenia jest aż o 50% wyższe.

W badaniu nie znaleziono związku pomiędzy stosowaniem naproksenu, celekoksybu lub rofekoksybu a zatrzymaniem krążenia, ale leki te były znacznie rzadziej stosowane przez pacjentów.

Ale według mnie nie powinno to mieć znaczenia.

Wspominałem już o tym w newsletterze e-Porady Zdrowotne i nie mogę tego bardziej podkreślić: NLPZ nie są dla Ciebie dobre. Wiązano je już z uszkodzeniami nerek, problemami z płytkami i uszkodzeniami wątroby, jak również z wysokim ciśnieniem, udarem i atakami serca.

Szacuje się, że ponad 100 000 hospitalizacji rocznie jest wynikiem stosowania NLPZ. A około 16 000 osób umiera co roku na skutek powikłań związanych z NLPZ!

Są dwie świetne możliwości zastąpienia NLPZ i żadna z nich nie uszkodzi Ci serca ani żadnych innych organów.

Na przykład T-Relief to naturalny homeopatyczny środek na bazie arniki, który naprawdę może pomóc w przypadku bólu spowodowanego urazem lub zabiegiem chirurgicznym. Zalecam go w formie żelu lub maści, które są dostępne w sklepach z żywnością ekologiczną, w wielu aptekach i w Internecie.

Informacje na temat żywności medycznej o nazwie Limbrel, która w badaniach klinicznych dotrzymywała kroku NLPZ i równie efektywnie zmniejszała ból, zwłaszcza bóle związane z zapaleniem stawów, zamieszczałem w amerykańskim mojego newslettera Odżywianie i Leczenie z kwietnia 2016 roku.

Co prawda potrzebujesz recepty od lekarza, aby ją kupić, ale jest ona obciążona tak małym odsetkiem działań niepożądanych NLPZ (jeżeli w ogóle wystąpią), że warto o nią poprosić.