Antybiotyki mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego

Jeżeli czytasz e-Porady Zdrowotne od jakiegoś czasu, wiesz już, że nadmierne stosowanie antybiotyków może spowodować wiele problemów ze zdrowiem. Ich źródłem jest wyjałowiony przewód pokarmowy.

Większość problemów ze zdrowiem zaczyna się, przynajmniej w pewnym stopniu, w przewodzie pokarmowym.

W przypadku każdego problemu, od otyłości u dzieci i cukrzycy typu 2 do nadmiernego rozwoju drożdży, zakażeń superbakteriami, a nawet utraty pamięci, jako prawdopodobnego sprawcę możesz wskazać niepotrzebne stosowanie antybiotyków.

Nie byłem zatem zaskoczony, kiedy odkryłem, że badanie z zakresu medycyny głównego nurtu powiązało długoterminowe stosowanie antybiotyków z rakiem.

Badacze z Massachusetts General Hospital przeanalizowali dokumentację medyczną 121 000 kobiet zebraną w ramach trwającego już 40 lat badania nad zdrowiem, które rozpoczęto w 1976 roku.

Stwierdzili oni, że u kobiet, które przyjmowały antybiotyki przez okres przekraczający dwa tygodnie, ryzyko rozwoju polipów w jelicie grubym i odbytnicy wzrastało o 51% w porównaniu z kobietami, które ich nigdy nie brały.

Ale to nie wszystko. W przypadku kobiet, które przyjmowały je dłużej niż przez dwa miesiące – co jest niepokojąco powszechne – ryzyko to wzrastało o 69%.

A co jest główną przyczyną raka jelita grubego? Wspomniane polipy.

Nie twierdzę tutaj, że w medycynie nie ma miejsca dla antybiotyków. Antybiotyki są czasami niezbędne, ale w żaden sposób Cię nie wyleczą w przypadku zarażenia wirusami, grzybami czy też pasożytami. Działają wyłącznie na bakterie – a niestety poza „czarnymi charakterami” wywołującymi infekcję usuwają również dobre bakterie niezbędne w Twoim jelicie.

W przypadku gdy lekarz przepisze Ci antybiotyk, upewnij się, że jest on absolutnie niezbędny i że masz infekcję bakteryjną. Trzymaj się antybiotyku przeznaczonego specjalnie dla typu infekcji występującego u Ciebie i unikaj supersilnych środków o szerokim spektrum działania.

I nieważne, jakie są „zalecenia” co do długości stosowania – siedem dni, 10 dni czy dłużej – sprawdź, czy możesz przestać go przyjmować wcześniej. Większość recept na antybiotyki dotyczy okresu dłuższego, niż faktycznie potrzebujesz. Tak na wszelki wypadek.

Oczywiście nie możesz nic zrobić, jeżeli chodzi o antybiotyki, które przyjmowałeś w młodości. Nie cofniesz czasu – ale być może nie będzie to konieczne. Kobiety objęte omawianym badaniem, u których ryzyko wystąpienia polipów w okrężnicy było najwyższe, przyjmowały antybiotyki przez dłuższy czas, kiedy miały czterdzieści czy pięćdziesiąt parę lat.

A polipy rozwinęły się, kiedy były po sześćdziesiątce.

Bez względu na to, czy uważasz, że jesteś w średnim wieku czy seniorem, nigdy nie jest za późno, aby zacząć pracować nad poprawą stanu zdrowia swoich jelit.

Takie podejście zapewni Ci najlepszy zwrot w postaci poprawy ogólnego stanu zdrowia!

Wiesz już teraz, że należy przyjmować probiotyki z różnorodnymi szczepami pożytecznych bakterii, aby zapewnić miliardy jednostek tworzących kolonie.

W przypadku gdy nie wystarczy probiotyk dostępny w sklepie, poproś lekarza o probiotyk klasyfikowany jako „żywność medyczna” o nazwie VSL#3 – klejnot w świecie probiotyków, który jest do 100 razy silniejszy niż standardowy probiotyk (dlatego też potrzebujesz na niego recepty).