Zapalenie wątroby nie musi być śmiertelne

Nieczęsto mamy do czynienia z dużym problemem zdrowotnym, który dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Zgodnie z ostatnim raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) takim właśnie problemem stało się zapalenie wątroby typu B i C.

Pracownicy służby zdrowia twierdzą, że jeżeli urodziłeś się pomiędzy 1945 a 1965 rokiem, powinieneś przejść badanie pod kątem zapalenia wątroby – nawet jeżeli czujesz się dobrze.

Może upłynąć nawet 30 lat, zanim odczujesz jakiekolwiek objawy tej choroby. A jedna trzecia nosicieli wirusa zapalenia wątroby nigdy ich nie doświadcza.

Zapalenie wątroby typu B i C to choroby wirusowe. Zgodnie z przeprowadzonym badaniem, umiera na nie ta sama liczba osób, co w przypadku gruźlicy i HIV.

Sytuację tę może wyjaśniać fakt, że obie formy zapalenia wątroby są silnie związane z rakiem wątroby, który jest powszechnie uznawany za jedną z najbardziej śmiertelnych postaci tej choroby.

Niedawno zapalenie wątroby zarówno typu B, jak i C powiązano również z chorobą Parkinsona – gdzie ryzyko rozwoju choroby Parkinsona u osób cierpiących na zapalenie wątroby typu B jest wyższe o 76%, a typu C o 51%.

Jest dostępna szczepionka przeciw zapaleniu wątroby typu B oraz leczenie łagodzące objawy zapalenia wątroby typu C, ale w obu przypadkach nadal nie ma gwarancji, że w dłuższej perspektywie uwolnisz się od choroby.

Odkryłem jednak, że jest coś, co może zatrzymać obie formy zapalenia wątroby. To podawana dożylnie witamina C. Musisz znaleźć lekarza, który poda ją w warunkach klinicznych, ale przyjęcie dużej dawki witaminy C bezpośrednio do krwiobiegu jest silnym lekiem na wiele schorzeń (w tym na raka!). Warto podjąć ten dodatkowy wysiłek.

W swoim gabinecie stosuję również podawaną dożylnie NAC, chroniącą wątrobę przed uszkodzeniami.

Ostropest plamisty również jest od dawna używany do leczenia wątroby i poprawy jej funkcji, zwłaszcza u chorych na zapalenie wątroby oraz inne przewlekłe jej schorzenia.

Do suplementów przyjmowanych doustnie, które oczyszczają i wspomagają Twoją wątrobę, należy witamina C, witamina E, selen, astaksantyna i kwas alfa liponowy. Ponadto wykazano, że resweratrol może spowalniać przejście zapalenia wątroby typu B w raka wątroby.

Ale najlepszym sposobem na ochronę Twojej wątroby i zapobieganie ostrym infekcjom oraz chorobom przewlekłym jest postępowanie zgodnie z następującymi trzema krokami:

  • kontroluj swoją wagę, ponieważ otyłość powiązano z rakiem wątroby,
  • zmniejsz spożycie alkoholu, cukru i leków obciążających wątrobę (na przykład acetaminofenu, NLPZ i statyn),
  • rzuć palenie.

Wątroba to główny narząd odtruwający Twój organizm, więc musisz ją wspierać, a nie ignorować, nawet kiedy wydaje się, że wszystko z nią w porządku.