Choroba dziąseł powiązana z cukrzycą

Wiem, że jest to najpewniej ostatnie miejsce, które chciałbyś odwiedzić, ale okazuje się, że wizyta u dentysty może ocalić więcej niż tylko Twój uśmiech.

Może uratować Ci życie!

Jak mówi stare powiedzenie, „dentysta dociera do korzeni problemu”.

A według holenderskiego badania dentysta może stać się Twoim drogowskazem, jeżeli chodzi o rozpoznanie pierwszych objawów cukrzycy typu 2.

Jeżeli rozpozna się cukrzycę na najwcześniejszym etapie – może nawet zanim zostanie rozpoznany stan przedcukrzycowy – możesz powstrzymać jej postępy.

Badacze w Holandii odkryli, że pacjenci stomatologiczni z poważną paradontozą – jest to poważna infekcja dziąseł, która uszkadza tkanki miękkie oraz niszczy kość podpierającą zęby – mogą również mieć nierozpoznaną cukrzycę typu 2.

Stosując prosty test paskowy do pomiaru stężenia glukozy we krwi oraz wytyczne American Diabetes Association, badacze odkryli, że byli w stanie rozpoznać nowe przypadki cukrzycy wyłącznie na podstawie nasilenia choroby dziąseł u ochotników.

W rzeczywistości ponad 47% ochotników z poważną paradontozą miało stan przedcukrzycowy, a ponad 23% z nich miało cukrzycę typu 2.

Sytuacja wśród ochotników ze średnio nasiloną paradontozą była niewiele lepsza. U 46% z nich występował stan przedcukrzycowy, a 13,5% z nich miało cukrzycę typu 2.

Teoria zakłada, że ponieważ diabetycy są podatniejsi na infekcje i rany, które nie goją się łatwo, oznaki te mogą się najpierw pojawić w ustach.

Oczywiście prawdą jest, że badanie zębów może stać się prostym sposobem na wykrycie cukrzycy. Ale nie chcesz, aby Twój dentysta skierował Cię do jednego ze swoich kolegów lekarzy, który wybierze najprostsze rozwiązanie i przepisze Ci metforminę lub inny lek obniżający poziom cukru we krwi.

Nie pozwól, aby doszło do takiej sytuacji.

Wiem, że wbijano Ci do głowy, jak istotna jest właściwa higiena jamy ustnej – ale dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, że jej znaczenie znacznie wykracza poza Twoje usta.

Tak naprawdę to, co się dzieje z Twoimi zębami i dziąsłami, okazuje się być ściśle powiązane z wieloma innymi schorzeniami – w tym krwawieniem w mózgu, które może prowadzić do udaru!

Ale aby dotrzeć do sedna problemu, musisz szukać tego, co może sabotować u Ciebie regulację poziomu cukru we krwi – a sprawcą najczęściej jest to, co wkładasz do swoich ust.

Z każdym przybranym kilogramem ryzyko wystąpienia u Ciebie cukrzycy typu 2 wzrasta. Zatem aby poradzić sobie zarówno z wagą, jak i z poziomem cukru we krwi, zalecam dietę paleo.

To podejście „powrotu do korzeni” w kuchni koncentruje się na pysznych białkach zwierzęcych, fasoli, orzechach i warzywach – czyli pokarmach podobnych do tych, jakie jedli nasi przodkowie dawno temu.

Pamiętaj tylko, aby po jedzeniu umyć i oczyścić nitką zęby.