Pomidory zwalczają raka żołądka

Jeżeli masz skłonność do refluksu żołądkowego, zapewne nie słyszałeś o właściwościach pomidorów.

Te słodkie, smaczne, o wszechstronnym zastosowaniu warzywa są znane jako jeden z najpowszechniejszych „stymulatorów” spożywczych uruchamiających produkcję kwasu.

Jednak zgodnie z najnowszym badaniem pomidory mogą być sposobem na uratowanie Twojego żołądka przed rakiem.

Wiemy już, że jedzenie pomidorów podnosi poziom likopenu we krwi, a badania wykazały, że obniża on ciśnienie krwi, zmniejsza o połowę ryzyko udaru oraz – panowie – zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty.

W nowym badaniu badacze nanosili wyciąg z całych pomidorów na komórki raka żołądka na szalce laboratoryjnej.

Okazuje się, że zwłaszcza dwie odmiany pomidorów – San Marzano i Corbarino, obie wywodzące się z południowych Włoch – nie tylko spowalniały rozwój komórek rakowych, ale powodowały ich obumieranie!

A jeżeli wiesz co nieco o komórkach rakowych, to masz świadomość, że trudno jest je zabić.

Te najnowsze obserwacje nie są dla mnie zaskoczeniem, gdyż wiadomo już od jakiegoś czasu, że wśród osób jedzących niewiele owoców i warzyw ryzyko wystąpienia raka żołądka jest najwyższe.

Niestety dieta większości z nas nie zawiera wystarczającej ilości świeżych produktów i być może dlatego rak żołądka jest czwartym typem raka na świecie pod względem liczby zachorowań.

A najczęściej występuje u starszych osób.

Oczywiście nie oznacza to, że teraz powinieneś się napychać włoskim jedzeniem, w skład którego wchodzą pomidory, np. pizzą i makaronami, będącymi bombą węglowodanową.

Ale możesz wprowadzić do swojej diety te dwie specjalne odmiany pomidorów, które nie są powszechnie uprawiane w innych częściach świata.

Wybierz San Marzano w szklanych słojach, ponieważ są mniej przetworzone i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będą zanieczyszczone BPA. Nieco trudniej znaleźć Corbarino – poszukaj sosów z ich dodatkiem u sprzedawców w Internecie.

Obie odmiany mają niższą zawartość kwasów niż typowe pomidory, a więc prawdopodobieństwo, że wywołają u Ciebie refluks żołądkowy jest niższe.

Możesz również kupić nasiona tych odmian i spróbować wyhodować je w swoim ogrodzie!

Pamiętaj tylko, aby nie używać pestycydów i środków chwastobójczych. Poszukaj w Internecie domowych sposobów zwalczania szkodników.

A najlepszym nietoksycznym sposobem na pozbycie się chwastów jest po prostu ich wyrwanie.