Wraz z nasileniem się objawów choroby Parkinsona pojawia się też niepokój

W miarę jak się starzejemy, nasze dni wydają się być w coraz większym stopniu wypełnione różnymi „A co, jeśli”.

Istotną przyczyną naszego niepokoju jest nasz starzejący się organizm – ale kiedy doda się do tego naszych małżonków, dzieci i wnuki, pewien poziom niepokoju po prostu jest nieunikniony. Choroba Parkinsona może podnieś ten niepokój na całkiem nowy poziom – zwłaszcza gdy masz coraz mniejszą kontrolę nad swoimi funkcjami motorycznymi.

Co jeśli upadnę? Co jeśli będę zbyt dużo się ruszać? Co jeśli nie będę mógł w ogóle chodzić?

Uwierz mi, po 10 latach radzenia sobie z chorobą Parkinsona dobrze to rozumiem.

Badanie przeprowadzone niedawno w Holandii pokazało, że niepokój, który rozwijał się z czasem (u około 37% badanych chorych), zdawał się być skorelowany z postępem objawów choroby Parkinsona.

Przez pięć lat, w ciągu których co roku oceniano funkcje motoryczne i niemotoryczne pacjentów, zależność ta okazała się prawdziwa dla uczestników badania, bez względu na to, czy chodziło o nieprawidłową pracę układów ich ciała (na przykład pokarmowego lub krążenia), czy też stopniowego pogarszania się ich funkcji poznawczych.

A chorzy, którzy spali mniej lub mieli depresję, byli również podatniejsi na niepokój.

Problem ten dotyczył w największym stopniu kobiet bez względu na to, czy niepokój występował już u nich w chwili rozpoznania choroby, czy też nasilał się wraz z postępem choroby.

Oczywiście, jak powiedziałem, pewien poziom niepokoju jest normalny i całkiem zrozumiały, zwłaszcza w tej sytuacji. Ale nie pozwól, aby powstrzymał Cię przed robieniem rzeczy, które kochasz, ponieważ one tak naprawdę sprawiają, że czujesz się lepiej.

Pozostanie aktywnym utrzymuje w formie Twoje zdolności motoryczne – a jeśli wydaje Ci się, że choroba Parkinsona jest pod kontrolą, prawdopodobne jest, że będziesz czuł mniejszy niepokój w związku z nią. Joga to proste i relaksujące ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo upadku i zachować równowagę i bezpieczeństwo.

Dieta również może znacznie zmienić Twoje nastawienie, ponieważ stymulanty takie jak kawa i dodatek cukru mogą powodować niepokoje. Zmiana w Twojej diecie może poprawić funkcjonowanie mózgu i Twój nastrój. Badania pokazały, że poza przestrzeganiem czystej diety złożonej z nieprzetworzonej, pełnowartościowej żywności, takiej jak dieta paleo, przyjmowanie probiotyków może działać szczególnie dobrze u kobiet z lękami.

Możesz również uspokoić się z pomocą niektórych naturalnych suplementów zawierających „uspokajający mikroelement” magnesium, L- teaninę i Rhodiola rosea, zioła z Arktyki, które może zacząć działać już po dwóch tygodniach.