Mięta pieprzowa zasila mózg

Cukierki na gardło Halls, Vicks VapoRub czy plastry przeciwbólowe IcyHot – mentol jest jednym z tych naturalnych środków, który jest obecny w medycynie konwencjonalnej w bardzo szerokim stopniu. Może zwalczać duszący kaszel, zmniejszać ból i swędzenie oraz uspokoić podrażniony żołądek.

Od końca XIX wieku możemy sporządzić wyciąg tego cudownego związku, korzystając z jednego z darów Matki Natury: liści mięty!

Mam tu w szczególności na myśli miętę pieprzową. Jej smak i zapach są dobrze znane. Olejek z mięty pieprzowej ma własności przeciwbakteryjne, a jego odświeżająca moc jest potężna. Nie musisz jeść ani pić mięty, aby odczuć korzyści – sam zapach może czynić cuda!

W przeprowadzonym kilka lat temu badaniu badacze stwierdzili, że kiedy do komory symulacji prowadzenia samochodu pompowano miętowy zapach, wzrastał poziom uwagi kierowców, pomimo wielu godzin spędzonych za kółkiem.

Ponadto zapach ten zmniejszał ich niepokój oraz obniżał poziom frustracji!

Obecnie coraz więcej badań potwierdza, że mięta pieprzowa może pomóc zwalczyć problemy z pamięcią.

W niedawno przeprowadzonym badaniu u uczestników popijających herbatę miętową występowała poprawa nastroju, polepszała się pamięć długotrwała, pamięć operacyjna i uwaga… osiągali oni świetne wyniki w testach poznawczych.

Jeżeli przydałaby Ci się pewna pomoc, aby zachować czujność za kierownicą, to możesz dostać herbatę miętową w wersji z kofeiną lub bez. Jeśli nie przepadasz za herbatą, ale lubisz smak miętowy, odpuść sobie miętę w proszku, a zamiast tego wypróbuj olejek eteryczny w płynnej postaci, który możesz również zastosować do aromaterapii wszędzie w swoim domu (lub w samochodzie).

Możesz również kupić miętę w postaci kapsułek, aby uzyskać te same korzyści, ale z pominięciem smaku.

Stosowałem miętę u swoich pacjentów jako pomoc w walce ze stanem zapalnym, a nawet przy leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego (IBS) – a jej chłodzące własności przeciwutleniające sprawiły, że jest ona istotnym elementem medycyny chińskiej (gdzie jest znana jako „Bo He”) przez ponad tysiąc lat.

Zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek suplementy, zawsze skorzystaj z porady lekarza, aby mieć pewność, że nie będą reagować ze środkami, które już przyjmujesz.