Systemy bezpieczeństwa w sklepach mogą zakłócać działanie rozrusznika

Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba macie wszczepiony rozrusznik serca, to jest nadzieja, że utrzyma Was przy życiu i zapewni, że serce będzie pracować bez zakłóceń.

Ale zaczynają się pojawiać alarmujące nowe doniesienia, że tak prosta czynność jak wizyta w supermarkecie może zaburzyć działanie rozrusznika.

Jest to problem, który wszystkie osoby z wszczepionym rozrusznikiem powinny potraktować poważnie.

Wiemy od jakiegoś czasu, że osoby z rozrusznikiem muszą uważać na wykrywacze metalu i rezonans magnetyczny – a obecnie najnowsze badanie pokazuje, że systemy bezpieczeństwa w sklepie również mogą zakłócać działanie rozrusznika.

Nie dotyczy to wszystkich systemów zapobiegania kradzieży – tylko typu „cokół”, które są często ukryte w sklepie, więc możesz nawet nie wiedzieć, że stoisz obok jednego z nich.

Oczywiście do chwili, aż odczujesz to w swojej klatce piersiowej.

Jeżeli masz już wszczepiony rozrusznik, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym ryzyku i właściwych ustawieniach. Najczęściej zabezpieczenia przed kradzieżą uruchamiały urządzenia o ustawieniu „jednobiegunowym”, chociaż „dwubiegunowe” ustawienie również nie jest całkowicie bezpieczne.

Najlepszym sposobem na problemy z rozrusznikiem jest zrobienie wszystkiego, aby uniknąć wszczepienia tego urządzenia.

Jeżeli wcześniej Twoje serce biło prawidłowo, a nagle zaczęło bić zbyt wolno (bradykardia), zbyt szybko (tachykardia) lub nierównomiernie (migotanie przedsionków), w pierwszej kolejności istotne jest znalezienie przyczyny tych zaburzeń.

Niektóre schorzenia, takie jak na przykład dna moczanowa, mogą uczynić Cię łatwym celem dla migotania przedsionków. A w przypadku migotania przedsionków dostępne są naturalne terapie, na przykład witamina C i joga, które mogą okazać się pomocne.

Co więcej, w jednym badaniu wykazano, że u osób ćwiczących jogę liczba epizodów migotania przedsionków zmniejszyła się o połowę.

Zwróć również uwagę na zawartość swojej apteczki. Z zaburzeniami rytmu serca można powiązać działanie dziesiątek leków.