Kofeina to krótko działające lekarstwo na brak snu

Jeżeli uważasz picie porannej kawy za najprzyjemniejszy moment budzenia się, nie jesteś sam. Ta kawa jest właśnie tym, czego potrzebujesz do działania i zachowania uwagi i bystrości przez cały dzień – zwłaszcza po nie do końca przespanej nocy.

Ale co wtedy, jeżeli pijesz filiżankę za filiżanką, dzień po dniu i czujesz się nadal nieprzytomny?

Według najnowszych badań kofeina może pomóc jako sporadyczny stymulant, w żaden sposób nie zastąpi wyspania się i nie poradzi sobie ze zmęczeniem spowodowanym nieprzespanymi nocami.

W jednym z badań niedawno opublikowanych w należącym do głównego nurtu magazynie Sleep zdrowym, wypoczętym ochotnikom ograniczano sen do pięciu godzin na dobę przez pięć kolejnych nocy, a następnie podawano im placebo lub 200 mg kofeiny dwa razy dziennie (tyle samo, co w około czterech filiżankach kawy przez cały dzień).

Po pierwszych dwóch nocach niewystarczającej ilości snu grupa otrzymująca kofeinę radziła sobie lepiej w testach sprawdzających sprawność umysłową niż grupa otrzymująca placebo.

Od trzeciego dnia ochotnicy stali się praktycznie odporni na stymulujące działanie kofeiny i skutki niedoboru snu zaczęły dawać się we znaki. Po przeprowadzeniu testów sprawności umysłowej ich wyniki nie były już lepsze od wyników grupy przyjmującej placebo.

W rzeczywistości pod koniec tych pięciu dni grupa otrzymująca kofeinę była tak samo zmęczona, ale bardziej nerwowa od grupy otrzymującej placebo!

Wiemy, że z wiekiem nasz sen jest coraz bardziej zaburzony, ale jeżeli nie prześpisz przynajmniej siedmiu godzin przez kilka nocy z rzędu, czas, aby poprawić jakość swojego snu, zamiast pić napoje kofeinowe (czy przyjmować kofeinę w tabletkach).

Ponadto im więcej kofeiny pijesz, tym bardziej może ona zaburzać Twój sen kolejnej nocy!

Jeżeli chrapiesz lub dzielisz łóżko z osobą chrapiącą, nic dziwnego, że nie czujesz się wypoczęty! Sprawdź, czy to nie bezdech senny odpowiada za to chrapanie. Można je załagodzić, obniżając wagę lub używając urządzenia CPAP wspomagającego oddychanie.

W przypadku braku zaburzeń snu dostępne są środki, inne niż leki, które mogą pomóc naturalnie uregulować rytm snu, na przykład melatonina, L- teanina, 5-HTP, a nawet rumianek.

Jeżeli naprawdę kochasz kawę, nie musisz z niej rezygnować i nawet nie powinieneś! Nie krępuj się i pij ją w umiarkowanej ilości, ponieważ może ona obniżyć ryzyko raka jelita grubego, chronić wątrobę, a nawet ochronić Cię przed cukrzycą. Utrzymuj jednak poziom dwóch do trzech filiżanek rano i wczesnym popołudniem, abyś nie miał problemów z zasypianiem wieczorem.

Jednak jeżeli wolisz herbatę, spróbuj pić wersję z miętą pieprzową, która wrzuca wyższy bieg dla Twojego mózgu, ale bez kofeiny.