Probiotyki pomagają radzić sobie z lękiem i nie tylko

Większość z nas, szczególnie teraz, spędza więcej czasu na zamartwianiu się niż by tego chciała. Rzeczą naturalną jest czuć się smutnym lub zestresowanym, kiedy życie robi się trudniejsze niż zwykle.

Jednak zanim zaczniesz się starać o receptę na antydepresanty czy środki uspokajające, wypróbuj zdrowszą i naturalną opcję, która pomoże Ci utrzymać emocjonalną równowagę.

Sposób na niepokój i stres

Przeprowadzona analiza 7 różnych badań klinicznych wykazała istotny związek pomiędzy przyjmowaniem probiotyków a poczuciem stresu, niepokoju i depresji (w porównaniu do placebo).

Widzisz, jest tak, że dosyć duże skupisko dobrych bakterii żyjących w Twoim przewodzie pokarmowym nie tylko jest w stanie wpływać na procesy zachodzące w Twoim ciele, jak na przykład trawienie, ale nawet na układ immunologiczny.

A co więcej, może też wpływać na to, jak się czujesz lub na Twoje procesy myślowe. To może brzmieć jak zbyt daleko idący wniosek, ale istnieją sprawdzone przesłanki podtrzymujące powyższą tezę.

W jednym z badań klinicznych osoby, które przez miesiąc przyjmowały:

 • probiotyk,
 • kilka witamin z grupy B, witaminę A oraz C,
 • cynk,
 • żelazo,
 • selen i
 • magnez,

w mniejszym stopniu odczuwały stres i zmęczenie.

Co więcej, uczestnicy tego badania utrzymywali, że miesiąc po tym, jak przestali przyjmować wyżej wymienione suplementy, nadal czuli się lepiej niż poprzednio.

Tego typu badania są z natury subiektywne. Nie mierzymy poziomu czegokolwiek w krwiobiegu, nie mierzymy poziomu przeciwciał i nie pobieramy próbek czegokolwiek.

Po prostu pytamy ochotników o ich samopoczucie. Ryzyko związane z przyjmowaniem probiotyków jest tak niskie, a ich korzyści zdrowotne tak daleko idące, że bardzo łatwo przypiąć temu kategorię “czemu nie?” Nie jest to kwestia wybierania probiotyków jako lepsza opcja od przepisywania leków. Przyjmowanie probiotyków jest na pewno czymś lepszym niż “nicnierobienie”.

A “nicnierobienie” jest bardzo często tym, co osoby starsze robią, kiedy poziom stresu w ich życiu się zwiększa. Smutek z czasem może po prostu przeminąć, natomiast lęk może być znacznie trudniejszy do pokonania.

Im bardziej zwiększa się jego poziom, tym bardziej niespokojny robisz się o to, że poziom Twojego lęku jest coraz wyższy. A więc zrób sobie przysługę poprzez robienie czegoś prostego, bezpiecznego i w przystępnej cenie, zanim Twoja sytuacja się pogorszy.

Źródła probiotyków

Bardzo dobrym źródłem dużej ilości probiotyków są sfermentowane produkty żywnościowe, na przykład:

 • jogurt,
 • kefir,
 • kiszona kapusta,
 • ogórki kiszone oraz
 • kimchi (koreańska kiszona, pikantna kapusta).

Poza tym, wybierz sobie probiotyk w formie suplementu od zaufanego producenta. Niech będzie to produkt z wieloma szczepami żywych bakterii. Najlepiej, żeby było ich miliardy, nie miliony. Przyjmuj go codziennie, popijając dużą ilością wody.

———-

Źródło:

Probiotics have a ‘positive effect’ on stress and anxiety: Meta-analysis https://www.nutraingredients-asia.com/Article/2016/12/14/Probiotics-have-a-positive-effect-on-stress-and-anxiety-Meta-analysis