Ten tajemniczy składnik dobrze wpływa nie tylko na stan oczu, ale i na mózg

Dzięki temu, że uczymy się przez całe życie, wraz z wiekiem stajemy się coraz mądrzejsi. Na przeszkodzie jednak staje nieuchronnie proces starzenia, który może całą zdobytą przez Ciebie wiedzę i doświadczenie skutecznie wymazać i sprawić, że nie będziesz mógł polegać na swojej pamięci…

Czy naprawdę tak musi być?

Istnieje wiele sposobów na to, aby Twój mózg działał sprawnie mimo upływu lat. Kluczem do sukcesu jest jeden bardzo specjalny składnik odżywczy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois dowiedli połączenia pomiędzy dwoma czynnikami. Dotyczy to osób starszych. Owe czynniki to wysoki poziom karotenoidu, zwanego luteiną, oraz to, co naukowcy zajmujący się badaniami nad mózgiem nazywają skrystalizowaną inteligencją lub zdolnością do używania wiedzy i umiejętności zgromadzonych w ciągu życia i przez doświadczenia życiowe.

Ważnym czynnikiem w całej kwestii jest to, że nie chodzi o to, co już wiesz, tylko o to, co pamiętasz. Tak naprawdę dobra pamięć może skutecznie ukryć wczesne oznaki osłabiania zdolności poznawczych.

To, co naprawdę się liczy, to sposób, w jaki korzystasz z tej wiedzy!

Poziom luteiny a procesy starzenia

Skany z badania rezonansem magnetycznym mózgu pokazały, że osoby z wyższym poziomem luteiny miały grubszą korę hipokampu – część mózgu odpowiedzialną za prawidłowo przebiegające procesy starzenia.

Jeśli miałbyś wybrać część ciała, o którą powinieneś szczególnie zadbać, kiedy się starzejesz, to jest nią Twój mózg.

Badanie nie było idealne, ponieważ ilość luteiny w krwiobiegu w jakimkolwiek okresie nie ma bezpośredniego połączenia z tym, jak dużo luteiny nagromadziło się w istocie szarej mózgu.

Tam właśnie luteina osadza się w błonach komórkowych i to jest miejsce, które prawdopodobnie wykazuje najlepsze skutki działania. Bardzo motywujące są wnioski, jeśli chodzi o używanie środków spożywczych w celu spowolnienia obniżania sprawności procesów poznawczych.

Luteina a oczy

Luteina słynie z tego, że chroni oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej i obniża ryzyko wystąpienia zaćmy. Poza tym ten barwnik może chronić skórę od wewnątrz przed uszkodzeniami wynikającymi z wystawienia się na promienie UV.

Luteinę znajdziesz w produktach takich jak: żółtka jajek, ciemnozielone warzywa, dynia oraz inne warzywa. Pamiętaj, że luteina potrzebuje odrobinę tłuszczu, aby poprawnie się wchłonąć. Możesz również zdobyć luteinę w formie suplementu. Występuje ona samodzielnie albo jako składnik suplementów wspomagających wzrok.


Zapewnia ochronę antyoksydacyjną
Resweratrol przyczynia się do ochrony komórek przed szkodami powodowanymi przez wolne rodniki. Zapewnia ochronę antyoksydacyjną. Pomaga w usuwaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry.
Na tej stronie zamówisz ekstrakt ze skórki ciemnych winogron standaryzowany na obecność resweratrolu z 30% rabatem.


Źródła

Nutrition linked to brain health and intelligence in older adults (www.sciencedaily.com)