7 objawów, które mogą świadczyć o problemach z prostatą

Aż 75% mężczyzn powyżej 50. roku życia cierpi z powodu chorób prostaty, w tym raka i łagodnego rozrostu (powiększenia) prostaty.

Prostata to niewielki gruczoł wielkości orzecha włoskiego u podstawy pęcherza moczowego i otaczający cewkę moczową – przewód wyprowadzający mocz z pęcherza moczowego. Ze względu na umiejscowienie prostaty w pobliżu pęcherza moczowego każdy jej rozrost może szybko utrudnić przepływ moczu.

Oprócz trudności z rozpoczęciem oddawania moczu oraz wyciekaniem kropelek po oddaniu moczu, powiększenie prostaty może powodować następujące objawy świadczące albo o łagodnym rozroście prostaty albo – niestety – o guzie złośliwym:

1) okresowo występująca impotencja,
2) ból w okolicy prostaty lub w dolnej części pleców,
3) odczuwanie dyskomfortu w pozycji siedzącej,
4) częsta potrzeba oddania moczu,
5) słaby strumień moczu,
6) ból podczas oddawania moczu,
7) ból podczas wytrysku.

Jeśli występuje u Ciebie którykolwiek z tych objawów i podejrzewasz, że możesz mieć problemy z prostatą, natychmiast udaj się do lekarza. Przed wyrażeniem zgody na zabieg chirurgiczny omów jednak z lekarzem wszystkie dostępne opcje leczenia, szczególnie te naturalne, nieinwazyjne.

Mężczyźni latami w milczeniu borykają się z problemem przerośniętej prostaty aż do momentu, w którym łagodny przerost prostaty przekształca się w raka prostaty. Tylko, że w niektórych przypadkach jest już za późno na skuteczne leczenie.

Tymczasem istnieje wiele naturalnych środków dostępnych w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty.

Jedną z roślin stosowanych w przypadku problemów z prostatą jest palma sabałowa.

Palma sabałowa działa równie skutecznie jak wiele konwencjonalnych leków

Roślina o nazwie palma sabałowa (Serenoa repens) była od wieków stosowana w leczeniu problemów z układem moczowym przez amerykańskich Indian. Badania kliniczne wykazały, że w łagodnym rozroście prostaty działa ona równie skutecznie jak finasteryd.
Ponadto nie powoduje typowych dla tego leku skutków ubocznych.

Palma sabałowa to bogate źródło steroli, które hamują produkcję DHT – silnego hormonu stymulującego rozrost gruczołu krokowego1. Hamuje ona też działanie hormonów męskich, takich jak testosteron, i rozluźnia włókna mięśniowe prostaty, co zwiększa swobodę przepływu moczu przez cewkę moczową.

W badaniu z udziałem ponad 1000 pacjentów zarówno palma sabałowa, jak i finasteryd przyczyniły się do złagodzenia objawów łagodnego rozrostu prostaty u 2/3 pacjentów.

Jednak palma sabałowa działała szybciej i powodowała o mniej skutków ubocznych dotyczących funkcji seksualnych, takich jak obniżenie popędu seksualnego czy impotencja2.

W innym badaniu z udziałem 811 mężczyzn wykazano, że palma sabałowa jest równie skuteczna jak alfa-bloker, tamsulosyna, w łagodzeniu objawów. Siedem razy więcej mężczyzn z grupy otrzymującej tamsulosynę skarżyło się na problemy z wytryskiem3.

Wyniki badania prowadzonego w Chinach z grupą kontrolną otrzymującą placebo potwierdzają wcześniejsze doniesienia na temat skuteczności palmy sabałowej. Zaś po zaledwie 12 tygodniach leczenia palmą sabałową mężczyźni z łagodnym rozrostem prostaty zaobserwowali:

  • znacznie lepszy przepływ moczu,
  • a u niemal 40% leczonych pacjentów stwierdzono mierzalne zmniejszenie rozmiaru prostaty w porównaniu z 2% pacjentów z grupy kontrolnej4.

Ekstrakt z owoców PALMY SABAŁOWEJ jest łagodniejszy, a przez to bezpieczniejszy niż leki

Do dziś na całym świecie opublikowane są dziesiątki tysięcy badań nad działaniem owoców palmy sabałowej. Wyniki są tak optymistyczne, że palma sabałowa cieszy się olbrzymią popularnością. Jest jednocześnie najczęściej rekomendowanym środkiem w leczeniu łagodnego przerostu prostaty!

Warto jednak uzbroić się w cierpliwość.  Podsumowując, ekstrakt z owoców palmy sabałowej to nie jest szybko działający lek chemiczny. To łagodne, naturalne rozwiązanie, dlatego efekty przychodzą po dłuższym czasie – taka kuracja powinna trwać kilka miesięcy, nawet do pół roku.

Jeśli jednak Twoje dolegliwości są nasilone albo przyjmujesz już przepisane przez lekarza leki na problemy z prostatą, koniecznie skonsultuj się z nim przed jakąkolwiek modyfikacją obecnej terapii.


Jeżeli masz problem ze zbyt częstym oddawaniem moczu i ciężko Ci o tym komukolwiek powiedzieć…

Alopecit to 100% ekstrakt z owoców palmy sabałowej, który warto wypróbować. Na tej stronie zamówisz go z korzystnym rabatem


Źródła

1. Lawrentschuk N, Perera M. Benign Prostate Disorders. [Updated 2016 Mar 14]. In: Feingold KR, Anawalt B, Boyce A, et al., editors. Endotext [Internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000-.

2. Carraro JC, Raynaud JP, Koch G, et al. Comparison of phytotherapy (Permixon) with finasteride in the treatment of benign prostate hyperplasia: a randomized international study of 1,098 patients. Prostate. 1996;29(4):231-242. doi:10.1002/(SICI)1097-0045(199610)29:43.0.CO;2-E

3. Debruyne F, Koch G, Boyle P, et al.

Comparison of a phytotherapeutic agent (Permixon) with an alpha-blocker (Tamsulosin) in the treatment of benign prostatic hyperplasia: a 1-year randomized international study. Eur Urol. 2002;41(5):497-507.

Eur Urol. 2002;41(5):497-507.

4. Shi R, Xie Q, Gang X, et al. Effect of saw palmetto soft gel capsule on lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia:

a randomized trial in Shanghai, China. The Journal of Urology. 2008 Feb;179(2):610-615. DOI: 10.1016/j.juro.2007.09.032.