Uwaga na efekt działania wirusa HSV-1

Jest bardzo uciążliwa i nikt nie lubi, kiedy w okolicach wargi pojawia się paskudny i bolący wyprysk. To opryszczka – efekt działania wirusa HSV-1 (Herpes simplex virus) i, jak pokazują badania, nosicielem tego wirusa jest co trzeci Polak.

Do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie. Każda osoba, u której chociaż raz pojawiła się ta nieprzyjemna dolegliwość, jest jej nosicielem aż do końca życia. Niektórzy przechodzą ten stan zupełnie bezobjawowo, u innych zaś, niestety, w stanach obniżonej odporności opryszczka się ujawnia, zazwyczaj na ustach.

Jem dużo produktów białkowych. Czy to sprzyja leczeniu objawów opryszczki?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak, produkty białkowe zawierające lizynę będą pomocne w leczeniu objawów opryszczki. Jednak to nie ilość produktów białkowych ma znaczenie, ale obecność w nich aminokwasu o nazwie lizyna.

Niektóre z aminokwasów organizm potrafi wytwarzać sam, niektórych zaś nie. Grupę aminokwasów, które należy dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie potrafi ich wytwarzać, nazywamy aminokwasami egzogennymi. Do grupy tej należy m.in. lizyna – aminokwas bardzo pomocny w leczeniu objawów opryszczki.

Z kilkuset aminokwasów występujących w naturze dwadzieścia jest niezbędnych do tworzenia białka, a tylko kilka z nich może być wytwarzanych przez organizm. Pozostałe aminokwasy nazywane są aminokwasami „niezbędnymi”, ponieważ ludzie muszą je spożywać wraz z pożywieniem, aby zachować zdrowie.

Niedobory aminokwasów powodują degradację komórek i mogą prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest to, aby dostarczać ich wystarczająco dużo w diecie.

Najczęściej mamy do czynienia z niedoborem lizyny i glutaminy.

Czy spożywanie lizyny jest skuteczne w przypadku obecności wirusa opryszczki?

Ze względu na to, że większość osób używający lizyny do leczenia opryszczki oceniała ją jako bardzo skuteczną, tematem zajęli się naukowcy.

Niektóre badania potwierdziły, że lizyna może pomóc w zmniejszeniu liczby wybuchów HSV czyli pojawiania się wyprysków, podczas gdy inne badania dowodzą, że wypryski pojawiają się z tą samą częstotliwością, ale trwają krócej.

Lizyna prawdopodobnie całkowicie nie powstrzyma pojawiania się wyprysków, ale może pomóc w zmniejszeniu ich nasilenia i / lub jej częstotliwości.

Sposób, w jaki lizyna zwalcza opryszczkę, nie jest całkowicie jasny. Prawdopodobnie chodzi o antagonistyczne działanie lizyny względem argininy (te dwa aminokwasy działają przeciwko sobie). Ponieważ arginina zwiększa szybkość namnażania się wirusa opryszczki, a duże ilości lizyny zmniejszają aktywność argininy, być może mamy odpowiedź.

Jak jeszcze lizyna wspomaga zdrowie?

Jako naturalny środek zwalczający wiele chorób, lizyna działa na różne sposoby.

Dla osób aktywnych ważne jest to, że lizyna pełni istotną rolę w tworzeniu karnityny, która przekształca kwasy tłuszczowe w energię.

Dla osób zagrożonych osteoporozą dobra wiadomość jest taka, że lizyna odgrywa istotną rolę w absorpcji wapnia.

Kobietom, które chcą mieć jędrną skórę w każdym wieku. Lizyna pomaga organizmowi tworzyć kolagen, który pomaga we wzroście i utrzymaniu kości i tkanki łącznej.


TERAZ: L-lizyna dostępna jest w limitowanej ofercie dla Czytelników e-Porad ZdrowotnychSkorzystaj dzisiaj z 20% RABATU