Wzmocnij swoją męskość, a obniż ryzyko raka prostaty, stosując te proste kroki

możesz bardzo wiele zrobić, aby zadbać o swoja siebie i zapobiec rakowi prostaty.

Najpierw warto ustalić ryzyko wystąpienia u Ciebie raka prostaty, wykonując badanie dwóch głównych czynników ryzyka. A jeżeli Twoje wyniki badań nie są tak dobre, jakbyś chciał, możesz wprowadzić kilka prostych zmian do swojej diety i zacząć przyjmować pewne suplementy, aby obniżyć to ryzyko.

Poznaj 2:16

Pierwszy krok do obniżenia ryzyka raka prostaty jest taki sam, jak w przypadku kobiet i raka piersi. Mówię o badaniu stosunku 2:16 (proporcja estrogenu „dobrego” 2 do „złego” 16).

W czasopiśmie Cancer Causes and Control opublikowano badanie, w którym bezpośrednio przeanalizowano związek pomiędzy stosunkiem 2:16 a rakiem prostaty.

Badacze porównali 113 mężczyzn chorych na raka prostaty z grupą 317 zdrowych mężczyzn. Stwierdzili, że podwyższony poziom 2-hydroksyestrogenu w moczu sugerował niższe ryzyko raka prostaty. Odwrotnie, podwyższony poziom 16 alfa-hydroksyestrogenu wiązał się z podwyższonym ryzykiem raka prostaty. Na koniec stosunek 2:16 powiązano z niższym ryzykiem raka prostaty.

Nie była to pierwsza sugestia, że stosunek 2:16 może mieć znaczenie w przypadku raka prostaty. Kilka lat temu w innym badaniu uzyskano ważne wyniki.

Badacze „monitorowali” dietę kilkunastu tysięcy mężczyzn przez kilkanaście lat. Stwierdzili, że u osób, które zjadały przynajmniej trzy porcje warzyw kapustnych tygodniowo, każda o objętości połowy filiżanki, ryzyko wystąpienia raka prostaty było o 41% niższe. Do warzyw kapustnych zalicza się kapustę, kalafior, brokuły, brukselkę, kapustę chińską i inne.

Ponieważ warzywa te podnoszą stosunek 2:16, rozsądne wydaje się założenie, że rak prostaty jest przynajmniej częściowo z tym powiązany. A przywołane wcześniej badanie potwierdziło tę hipotezę.

Na pewno chcesz mieć więcej estrogenu „dobrego” (2) niż „złego” (16). Zatem kiedy otrzymasz swoje wyniki, sprawdź stosunek tych dwóch poziomów. Każdy stosunek poniżej 1,0 jest niekorzystny. Chociaż nie ma zgody co do wartości idealnej, zalecana jest 2,0 lub wyższa, jeżeli to możliwe.

Gdy stosunek 2:16 jest u Ciebie poniżej 1,0, jest całkiem spora szansa, że będziesz w stanie go poprawić, regularnie spożywając kilka wybranych pokarmów.

Zacznij od warzyw kapustnych

Sięgnij po kapustę, brokuły, kalafior, kapustę chińską, brukselkę i wiele innych. Pamiętaj: te warzywa mogą być przyczyną obniżenia funkcji tarczycy, a nawet wola, jeżeli jadłbyś ich dużo na co dzień. Ogranicz się do 3–4 porcji tygodniowo.

Naturalne substancje zwalczające raka, występujące w tych warzywach – izotiocyjaniany i indole – pomagają regulować i poprawiać stosunek hydroksyestrogenów 2:16. W skrócie, normalny stosunek 2:16 oznacza mniejsze ryzyko raka.

Możesz stwierdzić, że do podniesienia stosunku 2:16 wystarczy jedynie włączyć jeden z tych rodzajów pokarmów do swojej diety, ale czasem dla uzyskania wyraźnej różnicy należy połączyć kilka z nich. W wielu przypadkach samo jedzenie tych warzyw podniesie niski stosunek 2:16 do poziomu 1,0 lub wyższego w ciągu 4–6 tygodni bez żadnej innej specjalnej suplementacji.

DIM

Ale jeżeli stwierdzisz, że poprawa nie jest wystarczająca, możesz również przyjmować suplementy DIM, które jeszcze bardziej go poprawią.

DIM jest substancją występującą w warzywach kapustowatych, ale jest również dostępny w formie suplementu.

Oczywiście, musisz wiedzieć, że stosunek 2:16 to jedynie jeden z czynników ryzyka raka prostaty. I chociaż jego obniżenie zmniejsza ryzyko raka, nie powoduje jego wyeliminowania. A niestety, po pojawieniu się raka, obniżenie poziomu „złego” estrogenu raczej go nie wyleczy. Może jedynie spowolnić postęp choroby.


NOWOŚĆ: Palma sabałowa Alternatywna, nieinwazyjna metoda, którą warto wypróbować w przypadku problemów z prostatą. To Alopecit czyli ekstrakt z owoców palmy sabałowej w czystej postaci.

Limitowana edycja z 20% rabatem. Sprawdź tutaj


Czy Twój testosteron przekształca się w estrogen?

Być może zdziwiłeś się, że test prognozujący ryzyko raka powiązanego z estrogenem pomaga również ocenić ryzyko wystąpienia raka prostaty. Nawet najbardziej męscy z mężczyzn produkują nieco estrogenu. Tak naprawdę Twoje ciało przekształca testosteron w estrogen, a proces ten nazywa się aromatyzacją.

Jeżeli wszystko działa prawidłowo, jedynie niewielka frakcja Twojego testosteronu całkowitego zostaje przekształcona w estrogen. Niestety, z wiekiem proces ten ma tendencję do przyspieszania, przekształcając coraz więcej testosteronu w estrogen.

Mówimy wtedy o nadmiernej aromatyzacji.

Przy nadmiernej aromatyzacji Twój organizm wytwarza więcej estrogenu niż potrzebuje Twoja prostata, a zostawia zbyt mało testosteronu. Skutkuje to zarówno podwyższeniem ryzyka powiększenia prostaty, jak i raka prostaty.

Przed 40. do 45. roku życia nadmierna aromatyzacja występuje rzadko (chociaż jest możliwa). A więc jeżeli jesteś w tym przedziale wiekowym, sprawdź swój poziom aromatyzacji – zwłaszcza jeśli w Twojej rodzinie były przypadki raka prostaty.

Badanie nadmiernej aromatyzacji wymaga zbierania moczu przez 24 godziny.

Musisz przekazać jedynie niewielką część całkowitej próbki do badań do laboratorium. Jeśli będziesz chciał, na tej samej próbce można wykonać badanie stosunku 2:16.

Wzmocnij swoją męskość, obniżając aromatyzację

Kiedy otrzymasz już swoje wyniki, przyjrzyj się całkowitemu poziomowi estrogenu i testosteronu. Gdy estrogen całkowity wykracza poza „normalny” zakres podany dla mężczyzn lub poziom testosteronu jest stanowczo za niski (poniżej poziomu estrogenu), wskazuje to na nadmierną aromatyzację.

Jeżeli wyniki laboratoryjne wskazują nadmierną aromatyzację, chryzyna – flawonoid uzyskiwany z passiflory – może ją obniżyć do normalnego poziomu. Warto przyjmować, po konsultacji z lekarzem, chryzynę. Najskuteczniejsza będzie chryzyna zawierająca bardzo małą ilość daidzeiny, izoflawonu. Następnie po 4–6 tygodniach wykonaj kolejne badanie.

W większości przypadków badanie kontrolne wykaże wyższy poziom testosteronu, a niższy estrogenu, co oznacza, że nadmierna aromatyzacja została obniżona.

Zmniejszanie ryzyka

Dwa proste testy pozwalają określić ryzyko wystąpienia raka prostaty, a kilka prostych rozwiązań pomaga je obniżyć, jeżeli jest zbyt wysokie.

Warto też stosować możliwie najwięcej innych środków ochronnych – w tym przyjmować codziennie selen, likopen i brom. Im bardziej się zabezpieczysz, tym lepiej. Im bardziej się zabezpieczysz, tym lepiej.


Problemy z prostatą? Wypróbuj ekstrakt z palmy sabałowej Pod tym linkiem możesz dziś skorzystać z 20% rabatu