Nawracająca opryszczka? Wypróbuj ten sposób

Kiedy dochodzi do zakażenia
wirusem HSV-1…

Jest bardzo uciążliwa i nikt nie lubi, kiedy w okolicach wargi pojawia się paskudny i bolący wyprysk. To opryszczka – efekt działania wirusa HSV-1 (Herpes simplex virus) i, jak pokazują badania, nosicielem tego wirusa jest co trzeci Polak.

Do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie. Każda osoba, u której chociaż raz pojawiła się ta nieprzyjemna dolegliwość, jest jej nosicielem aż do końca życia. Niektórzy przechodzą ten stan zupełnie bezobjawowo, u innych zaś, niestety, w stanach obniżonej odporności opryszczka się ujawnia, zazwyczaj na ustach.

Mam wirusa opryszczki. Czy powinnam jeść dużo produktów białkowych?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak, produkty białkowe zawierające lizynę będą pomocne w leczeniu objawów opryszczki. Jednak to nie ilość produktów białkowych ma znaczenie, ale obecność w nich aminokwasu o nazwie lizyna.

Niektóre z aminokwasów organizm potrafi wytwarzać sam, niektórych zaś nie. Grupę aminokwasów, które należy dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie potrafi ich wytwarzać, nazywamy aminokwasami egzogennymi. Do grupy tej należy m.in. lizyna – aminokwas bardzo pomocny w leczeniu objawów opryszczki.

Z kilkuset aminokwasów występujących w naturze dwadzieścia jest niezbędnych do tworzenia białka. Tylko kilka z nich może być wytwarzanych przez organizm. Pozostałe aminokwasy nazywane są aminokwasami „niezbędnymi”, ponieważ ludzie muszą je spożywać wraz z pożywieniem, aby zachować zdrowie.

Niedobory aminokwasów powodują degradację komórek i mogą prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. To dlatego tak ważne jest to, aby dostarczać ich wystarczająco dużo w diecie.

Najczęściej mamy do czynienia z niedoborem lizyny i glutaminy.

Czy spożywanie lizyny jest skuteczne w przypadku obecności wirusa opryszczki?

Skutecznością lizyny w zwalczaniu opryszczki zajęli się naukowcy.

Niektóre badania potwierdziły, że lizyna może pomóc w zmniejszeniu liczby wybuchów HSV czyli pojawiania się wyprysków. Inne badania dowodzą, że wypryski pojawiają się z tą samą częstotliwością, ale trwają krócej.

Eksperci na ogół zgadzają się, że lizyna prawdopodobnie całkowicie nie powstrzyma pojawiania się wyprysków, ale może pomóc w zmniejszeniu ich nasilenia i / lub jej częstotliwości.

Sposób, w jaki lizyna zwalcza opryszczkę, nie jest całkowicie jasny. Prawdopodobnie chodzi o antagonistyczne działanie lizyny względem argininy (te dwa aminokwasy działają przeciwko sobie). Ponieważ arginina zwiększa szybkość namnażania się wirusa opryszczki, a duże ilości lizyny zmniejszają aktywność argininy, być może mamy odpowiedź.

Jak jeszcze lizyna wspomaga zdrowie?

Jako naturalny środek zwalczający wiele chorób, lizyna działa na różne sposoby:

Dla osób aktywnych ważną informacją jest to, że lizyna pełni istotną rolę w tworzeniu karnityny, która przekształca kwasy tłuszczowe w energię.

Dla osób zagrożonych osteoporozą dobra wiadomość jest taka, że lizyna odgrywa istotną rolę w absorpcji wapnia.

Kobietom, które chcą mieć jędrną skórę w każdym wieku lizyna pomaga organizmowi tworzyć kolagen, który pomaga we wzroście i utrzymaniu kości i tkanki łącznej.


TERAZ: L-lizyna dostępna jest w limitowanej ofercie dla Czytelników e-Porad ZdrowotnychSkorzystaj pilnie z 20% zniżki