Dlaczego utyjesz od czekolady a schudniesz od kakaowca?

“Szanowny Panie,
muszę schudnąć, bo inaczej czeka mnie operacja. Powinnam ważyć jakieś 8-10 kg mniej, ale nie umiem zrezygnować z czekolady. Nie potrafię utrzymać żadnej diety, bo za każdym razem prędzej czy później sięgam po coś słodkiego.
Co mam zrobić, żeby schudnąć?
Renata”

Szanowny Czytelniku,
otyłość to poważny problem, którego absolutnie nie można lekceważyć. I nie chodzi tu tylko o estetykę wyglądu, ale przede wszystkim o zdrowie. Blisko 40% kobiet i ponad 60% mężczyzn w Polsce ma otyłość lub nadwagę, zwiększając ryzyko zachorowania na tak groźne choroby, jak:

  • choroby układu krążenia,
  • udar mózgu,
  • nadciśnienie,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
  • problemy z kręgosłupem,
  • cukrzycę,
  • zaburzenia hormonalne,

a przede wszystkim na

  • nowotwory.

Przerażające statystyki – choroby serca i układu krążenia powodują ponad 50% zgonów w Polsce

Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że otyłość sprzyja chorobom serca i układu krążenia. Dlatego istnieje tylko jedno rozwiązanie – zrzucić dodatkowe kilogramy.

Tak, wiem, że to nie jest proste

Odchudzanie jest bardzo stresujące. Mniejsze porcje wzmagają uczucie głodu i wywołują frustrację, zwłaszcza że na efekty trzeba poczekać. Stąd pojawia się chęć podjadania słodyczy, które natychmiast wprowadzają w dobry nastrój. Oczywiście jest to równoznaczne z przerwaniem diety…, czasem z jeszcze większym spadkiem nastroju (znowu mi się nie udało)…, najczęściej zaś z efektem jo-jo – kiedy to waga po zakończeniu odchudzania jest wyższa niż przed.

Apetyczna perspektywa dla tych, którzy chcą schudnąć

Jeśli tak bardzo lubisz słodycze – a zwłaszcza smak czekolady – i chcesz schudnąć, mam dla Ciebie rozwiązanie.

Małe, niepozorne ziarna, które uwielbiają wszyscy czekoladoholicy: pachnące, smaczne i bardzo zdrowe. Wiesz, jaką roślinę mam na myśli?

To kakaowiec, który zawiera naturalne substancje pobudzające metabolizm i przyspieszające spalanie tłuszczu. Ziarna kakaowca bogate są w polifenole i teobrominę, które synergistycznie wpływają na pracę hormonów zaangażowanych w przemianę materii. I – co bardzo ważne – charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Co oznacza, że po zjedzeniu ziaren kakaowca poziom glukozy we krwi wzrasta powoli, nie powodując gwałtownego skoku, jak w przypadku produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Zdrowemu chudnięciu sprzyjają również inne składniki – przede wszystkim są to nierozpuszczalne frakcje włókna pokarmowego, które mają zdolność do absorpcji wody. Po zjedzeniu pęcznieją w żołądku, co odczuwane jest jako uczucie sytości. Nie odczuwasz głodu i nie chce Ci się jeść.

Ziarna kakaowca mają długą historię. Znane i cenione przez Majów i Azteków, używane przez nich jako rośliny o szczególnych właściwościach, co obecnie potwierdziło wiele badań. Zawierają wiele mikroelementów, takich jak miedź, cynk, mangan, żelazo, magnez, chrom, dzięki czemu:

  • ułatwiają odchudzanie,
  • korzystnie wpływają na naczynia krwionośne,
  • zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory,
  • poprawiają nastrój,
  • zwiększają libido,
  • ułatwiają oczyszczanie organizmu,
  • zwiększają poziom energii życiowej.

Dla wszystkich, którzy chcą schudnąć parę kilogramów, ale nie mogą rozstać się z czekoladowym smakiem

Wiele osób utożsamia kakaowiec i czekoladę. To poważny błąd, który wziął się z tego, że najczęściej ziarna kakaowca spotykane są pod postacią czekolady lub słodyczy z dodatkiem czekolady. Tylko że w tak mocno przetworzonej formie w ogóle nie zachowują prozdrowotnych właściwości kakao.

Czekolada, mimo że zawiera sproszkowane ziarna kakaowca (kakao), nie jest prozdrowotna, ponieważ zawiera zbyt dużo cukru, zbyt dużo mleka i zbyt dużo tłuszczu. Na szczęście jest inne rozwiązanie. Możesz jeść smacznie i zdrowo, cieszyć się czekoladowym smakiem i… chudnąć.

Kakaowy sekret dobrego zdrowia

Ziarno kakaowca zawiera łuskę, która składa się z tych wszystkich składników, co ziarno, ale pozbawiona jest tłuszczu i węglowodanów. Dlatego ma tak mało kalorii, a jednocześnie zachowuje porównywalny z kakao poziom teobrominy – pobudzającej czynność serca substancji, która w dodatku sprzyja odchudzaniu.

Najlepsze efekty daje łuska kakaowca poddana mikronizacji, dzięki czemu konsystencją przypomina bardzo delikatny proszek. Mikronizacja to proces mechaniczny (a nie chemiczny), podczas którego łuska pod wpływem siły przeciążenia rozrywana jest na bardzo maleńkie cząstki. Taki proces przetwarzania żywności gwarantuje zachowanie jego prozdrowotnych właściwości.

Na szczególną uwagę zasługują niepodlegające trawieniu włókna roślinne, które, przechodząc przez układ pokarmowy, z jednej strony działają jak substancja balastowa (przyspieszają pasaż jelitowy), a z drugiej, wiążąc ze sobą cząsteczki tłuszczu, obniżają kaloryczność posiłków.

Ponadto zawarte w kakaowcu pektyny skutecznie wypełniają żołądek, likwidując uczucie głodu, co automatycznie przekłada się na drastyczne zmniejszenie posiłków. Dzięki pektynom flora bakteryjna jelita jest bardziej zróżnicowana. Szybszy pasaż jelitowy zapobiega zaparciom i stanom zapalnym okrężnicy. Proces trawienie węglowodanów jest znormalizowany, co powoduje obniżenie poposiłkowego stężenia glukozy.

Proste, smaczne i… skuteczne oczyszczanie

Aby oczyścić swój organizm, nie musisz poddawać się wymyślnym kuracjom. Proste rozwiązania są równie skuteczne. Włókna kakaowca w Twoich jelitach działają jak szczotka. Jako substancja balastowa czyszczą je mechanicznie ze wszystkich złogów i oczyszczają jelita na tyle skutecznie, że poprawia się wchłanianie jelitowe – wszystkie odżywcze składniki z pożywienia trafiają tam, gdzie trzeba, a poziom cholesterolu się obniża.

To nie jedyne właściwości włókien nasion kakaowca. Musisz znać jeszcze jedną, ich bardzo ważną dla Twojego zdrowia właściwość. Kakaowiec zawiera polifenole czyli silne substancje antyoksydacyjne. To one neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników – cząsteczek, które są odpowiedzialne za powstawanie wielu groźnych dla życia chorób.

Wolne rodniki uszkadzają naczynia krwionośne oraz odpowiadają za utlenianie lipoprotein niskiej gęstości (LDL), co przyczynia się do powstawania blaszek miażdżycowych. Zagęszczenie blaszek miażdżycowych oraz uszkodzone naczynia krwionośne powodują powstanie skrzepów. Natomiast taki oderwany od naczyń krwionośnych skrzep, jeśli dotrze do serca lub mózgu, grozi zawałem serca bądź udarem mózgu.

Wolne rodniki często uszkadzają DNA, zmieniając strukturę naszego kodu genetycznego i powodując mutacje, które prowadzą do powstania nowotworów.

Wolne rodniki są odpowiedzialne za powstawanie szereg innych chorób i dolegliwości, takich jak:

  • demencję starczą,
  • kłopoty z funkcjonowaniem układu nerwowego,
  • chorobę Alzheimera,
  • cukrzycę,
  • chorobę Parkinsona,
  • zaćmę,
  • zwyrodnienie plamki żółtej,
  • łuszczycę,
  • egzemę,
  • astmę,
  • niewydolność nerek,
  • wrzody żołądka,
  • chorobę zwyrodnieniową stawów.

Aby uchronić się przed groźnym działaniem wolnych rodników, musisz wspierać się substancjami bogatymi w antyoksydanty.

Wzmocnij swoje serce – smacznie i zdrowo

Choroby układu krążenia zbierają śmiertelne żniwo. Liczba zgonów spowodowanych chorobami układu sercowo-naczyniowego wzrasta z roku na rok i nic nie wskazuje na to, że liczba ta się zmniejszy. Obecnie w krajach uprzemysłowionych UE dwie na pięć osób umiera z tego powodu.

Prawidłowe działanie serca w dużej mierze gwarantuje styl życia, przede wszystkim odpowiednia dieta, bogata w jeden ważny dla serca pierwiastek. I chociaż jest on niezbędny do ponad 300 reakcji, coraz więcej osób odczuwa jego niedobory. I jak pokazują badania – w każdym przedziale wiekowym.

Dla prawidłowego działania serca niezbędny jest magnez.

Istnieje silne powiązanie pomiędzy brakiem magnezu a zapaleniem mięśnia sercowego, zawałem czy nadciśnieniem tętniczym.

Twoje serce będzie biło miarowo i równomiernie, jeśli codziennie dostarczysz organizmowi odpowiednie dawki magnezu. Zapotrzebowanie na magnez wzrasta, jeśli żyjesz w przewlekłym stresie, często bierzesz antybiotyki lub długotrwale stosujesz hormonalne środki antykoncepcyjne.

Jak znacznie ograniczyć ryzyko chorób serca a nawet zawału?

Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie “British Journal of Nutrition” (BJN) wskazują, że spożycie flawanoli znajdujących się w kakaowcu poprawia funkcjonowanie układu krążenia i zmniejsza obciążenie serca, które obserwuje się wraz ze starzeniem.

Badanie FLAVIOLA, wraz z powiązanym z nim badaniem opublikowanym w czasopiśmie Age, to pierwsze badanie poświęcone wpływowi spożycia flawanoli z kakaowca u zdrowych osób z grupy małego ryzyka sercowo-naczyniowego.

Badanie przeprowadzono u 100 zdrowych kobiet i mężczyzn w wieku 35–60 lat. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup: jedna spożywała napój zawierający flawanole (450 mg), druga zaś napój niezawierający flawanoli. Napoje przyjmowano 2 razy dziennie przez 4 tygodnie. W badanych grupach oceniono takie parametry, jak rozszerzalność i sztywność naczyń krwionośnych, ciśnienie tętnicze i stężenie cholesterolu. Okazało się, że spożycie flawanoli znacznie poprawia parametry układu sercowo-naczyniowego. W celu oszacowania ryzyka sercowo-naczyniowego posłużono się skalą Framinghan.

Okazało się, że flawanole zawarte w kakaowcu zmniejszają 10-letnie ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego o 22%, a 10-letnie ryzyko zachorowania na zawał serca o 31%.

Dlatego regularne spożywanie zmikronizowanych włókien błonnika kakaowego to najprostsze rozwiązanie zapobiegające powstawaniu chorób.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o ziarnach kakaowca?

1. Poprawiają nastrój i zmniejszają skutki życia w długotrwałym stresie

Przewlekły stres jest jak cichy zabójca. Niestety, tempo naszego życia sprzyja przewlekłej ekspozycji na stres, który zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na wrzody, nowotwory czy choroby układu krążenia.

Kult kakaowca rozwinęli Majowie. Wszystkie związane z nim rytuały przejęli Aztekowie, dla których zwyczaj nasion kakaowca stał się częścią obrzędów i świąt religijnych. Spożywano je, ponieważ zwiększały wytrzymałość i zwalczały zmęczenie.

Nowoczesne badania potwierdzają, że kakaowiec łagodzi stres, dzięki zawartości serotoniny, dopaminy i fenyloetyloaminy. Dodatkowo obecność cynku, selenu i magnezu zwiększają wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dlatego spożywanie nasion kakaowca obniża odczuwany poziom stresu, napięcia nerwowego i wprawia w pozytywny nastrój.

2. Poprawiają pamięć i koncentrację

Już niewielka ilość ziaren kakaowca może zapobiec kryzysowi produktywności w ciągu dnia, skutecznie poprawiając czujność i koncentrację. Jeśli będą spożywane z dodatkiem zielonej herbaty, dzięki zawartej w niej L-teaninie, dodatkowo obniża ciśnienie krwi.

3. Pomagają zachować ostrość widzenia

Naukowcy z University of the Incarnate Word w Teksasie opublikowali wyniki swoich badań, które jasno wskazują, że spożywanie nawet małych ilości gorzkiej czekolady korzystnie wpływa na lepszą ostrość i kontrast widzenia. Zawarte w ziarnach kakaowca flawanole zwiększają przepływ krwi do siatkówki, nerwów wzrokowych lub kory mózgowej.

4. Zwiększają libido, poprawiają jakość życia intymnego

W ziarnach kakaowca znajduje się cenna fenyloetyloamina, zwana narkotykiem miłości. To właśnie ta substancja pozwala intensywniej przeżywać orgazm. Fenyloetyloamina pod tym względem działa silniej niż tzw. hormon szczęścia, czyli dopamina.

Poznaj mało znany sekret dobrego zdrowia

Zdrowie zaczyna się w jelitach.

To właśnie tam zachodzą procesy, które odpowiadają za odporność, tycie, a nawet za depresję. Bez dobrze funkcjonujących, oczyszczonych jelit trudno będzie Ci zachować zdrowie. Przeciętny Polak spożywa około 10 g błonnika – naturalnego składnika roślin, który znakomicie poprawia funkcjonowanie jelit. A to za mało, żeby być zdrowym.

Zbyt mała ilość błonnika w pożywieniu sprzyja powstawaniu chorób cywilizacyjnych, głównie otyłości, nowotworów czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego, aby zachować zdrowie, trzeba spożywać co najmniej 20 g błonnika (jeśli zależy Ci, by szybciej schudnąć – nawet do 40 g).

Błonnik zawiera dwie frakcje włókien – jedną rozpuszczalną i jedną nierozpuszczalną. Rozpuszczalna frakcja błonnika daje poczucie sytości, zmniejsza uczucie głodu i… apetyt. Nierozpuszczalna frakcja błonnika oczyszcza jelita, zmniejsza poziom cholesterolu i poprawia wchłanianie substancji odżywczych.

Wyjątkowymi właściwościami charakteryzuje się zmikronizowany błonnik z łuski kakaowca. Ponieważ pochodzi z nieprzetworzonej łuski, zawiera wszystko to, co w ziarnie kakaowca najcenniejsze – przy jednocześnie niskiej zawartości tłuszczu i węglowodanów.

To prawdopodobnie jedyny taki błonnik, który dobrze smakuje i obłędnie pachnie, a wyglądem niczym nie odróżnia się od kakao.

Jest przy tym bardzo smaczny i ma wiele zastosowań kulinarnych. Przede wszystkim jest jednak bardzo mało kaloryczny – ma mniej niż 5 kcal w porcji. Dlatego z powodzeniem możesz dodawać go do wszystkich potraw, które lubisz: jogurtu, serków, naleśników, ciast (zamiast mąki), napojów, smoothie, koktajli.

Aby uzyskać aż 20% rabat na pyszny czekoladowy Cacaovit, złóż zamówienie na tej stronie.