Zapobiegaj cukrzycy, rzucając ziemniaki

Nadszedł czas, kiedy zdecydowałeś się dokonać redukcji wagi i zacząłeś wierzyć, że Ci się to uda. Czyli poczyniłeś pewne zmiany, ograniczyłeś objętość swoich porcji żywieniowych, jesz sałatki i z frytek przedstawiłeś się na… gotowane ziemniaki.

Ale zaczekaj…

Choć zamiana smażonego jedzenia na pieczone brzmi całkiem nieźle, to według naukowych źródeł ziemniaki w jakiejkolwiek postaci szkodzą zdrowiu dość podobnie. 

Ziemniaki szkodzą zdrowiu?

Nieważne – pieczone, zapiekane, gotowane, peklowane czy też pod postacią purée – ziemniaki nie tylko powodują powstawanie oponki na brzuchu. Ale również, w znaczący sposób mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Wynika to z badania opublikowanego w Diabetes Care.

Osoby przeprowadzające badanie na Harvard School of Public Health opublikowały wnioski z trzech badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Osobami badanymi było prawie 50000 zdrowych lekarzy i pielęgniarek niecierpiących na cukrzycę.

Spożywanie codziennie porcji ziemniaków przez 4 lata zwiększyło to ryzyko o 33%. Nawet nieco rzadsze ich spożywanie – tylko dwie bądź trzy porcje ziemniaków tygodniowo – zwiększyło to ryzyko aż o 7%! To nie jest jakaś błahostka!

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że frytki to mistrz w szkodzeniu zdrowiu.

3 porcje frytek tygodniowo zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę o 19% w porównaniu do osób, które preferują ziemniaki przygotowywane w inny sposób.

Wyniki te potwierdzały się niezależnie od tego, jakie BMI (Body Mass Index) miały osoby poddane badaniom. Nieważne były również jakiekolwiek inne czynniki ryzyka. 

Prawda o ziemniakach jest taka, że zwykle traktuje się je jako zwykłe warzywo, a w rzeczywistości zawierają one bardzo dużo skrobi. Z kolei ilość błonnika, witamin czy składników mineralnych albo innych substancji odżywczych wspomagających walkę z chorobami, które znajdujemy w pozostałych warzywach bądź w owocach, jest znikoma.

Kiedy ziemniaki podawane są na gorąco, skrobia staje się łatwiejsza do strawienia i szybciej podnosi poziom glukozy we krwi. 

Wiele osób sądzi, że cukier jest jedynym problemem chorych na cukrzycę. Tymczasem skrobia może być równie problematyczna, ponieważ nasz organizm rozkłada ją na cukry proste (glukozę). 

Ziemniaki i inne źródła skrobi

Przytaczane tu badanie sugeruje zamianę ziemniaków na produkty pełnoziarniste, ale ja uważam, że należy całkowicie wykluczyć ze swojej diety skrobię.

Daruj sobie frytki na śniadanie, owsiankę czy płatki śniadaniowe, lepiej już przybrać na wadze, jedząc steki i jajka. 

Unikaj diet, które są obfite w cukier oraz skrobię, takich jak ziarna oraz ziemniaki. Zwiększają one poziom insuliny we krwi. Nie wspominając o tym, że zwiększają masę ciała i ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz chorób neurodegeneracyjnych. 

Lepszym rozwiązaniem będzie dieta paleo albo dieta śródziemnomorska. Właściwie, każda dieta z niskim indeksem glikemicznym, która pozwoli zapobiec cukrzycy albo przynajmniej obniżyć jej szkodliwe efekty, będzie lepszym rozwiązaniem.


Źródła
Potato Consumption and Risk of Type 2 Diabetes: Results from Three Prospective Cohort Studies (care.diabetesjournals.org)