Dodaje sił osobom wyczerpanym, starszym, chorym i rekonwalescentom

Owiana tajemnicą roślina była pilnie strzeżonym sekretem i jedną z największych legend w historii medycyny. Dziś jest najczęściej stosowaną na świecie rośliną leczniczą1, znaną powszechnie jako żeń-szeń.

Wzmacnia organizm osób zmęczonych i osłabionych

Żeń-szeń jest stymulatorem układu nerwowego, zwiększa siłę fizyczną i wydolność intelektualną. Wspomaga regenerację organizmu. Jest szczególnie ceniony za swoje zdolności adaptogenne, czyli umożliwiające organizmowi szybsze przystosowanie się do każdej formy napięcia (zarówno fizycznego, nerwowego, jak i umysłowego).

Daje on większą odporność na stres,

Jest uważany za środek, który:

 • wzmacnia organizm osób zmęczonych i osłabionych (wskutek stresu, starzenia się, chorób lub wypadków),
 • przywraca siłę fizyczną i zdolność koncentracji po gwałtownym wysiłku lub w okresach przepracowania,
 • przyspiesza regenerację,
 • zwalcza zmęczenie,
 • pomaga przetrwać okres przewlekłego stresu.

Żen-szeń zawiera kilka aktywnych biologicznie związków, takich jak: ginsenozydy, triterpenoidy (terpeny mające 6 jednostek izoprenowych), protopanaksadiol oraz sapogeniny triterpenowe o budowie szkieletowej typu dammaranu. Jego korzystne oddziaływanie zdrowotne (jak np. efekt przeciwzapalny i przeciwutleniający) potwierdzono w badaniach2.

Biorąc pod uwagę wymagania współczesnego życia – zarówno fizyczne, intelektualne, jak i poziom stresu – nie zaskakuje fakt, że żeń-szeń przeżywa obecnie eksplozję konsumpcji.

Jest coraz częściej stosowany jako środek pobudzający dla osób w podeszłym wieku, rekonwalescentów, ale także dla przepracowanych i zestresowanych menedżerów oraz pracowników, studentów przed sesją i oczywiście – sportowców.

Pomocny w okresie rekonwalescencji, wyczerpania…

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje za „klinicznie udokumentowane” stosowanie żeń-szenia u ludzi w celu „poprawy zdolności fizycznych i psychicznych w okresach przemęczenia, wyczerpania, zaburzeń koncentracji i rekonwalescencji”. Uznaje ona także jego „tradycyjne” zastosowanie między innymi w celu „leczenia zaburzeń erekcji, wrzodów żołądka” oraz „ochronnego oddziaływania na wątrobę3.

Według profesora Kurta Hostettmanna, dyrektora Instytutu Farmakognozji Uniwersytetu w Lozannie, który specjalizuje się w badaniach nad roślinami leczniczymi:

Głównym wskazaniem dla stosowania żeń-szenia jest przemęczenie i napięcie nerwowe. Takie wskazanie do stosowania zostało potwierdzone przez testy prowadzone na zwierzętach, a także poprzez badania kliniczne na ludziach.

Zauważa on, że:

Żeń-szeń jest szeroko stosowany w geriatrii”, to znaczy w leczeniu osób w podeszłym wieku4.

Wg dr. Ma Fana:

Najczęściej stosowany jest zarówno w przypadku osób starszych, które potrzebują działania tonizującego (wzmacniającego), jak również u osób osłabionych w wyniku procesu chorobowego, w tym chorobami przewlekłymi.
Jest również przepisywany osobom poddawanym chemio- lub radioterapii, aby wesprzeć ich siły obronne5.

Opinie ekspertów EFSA

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności miał do rozpatrzenia aż 16 wniosków dotyczących oświadczeń zdrowotnych. Obecnie zespół ekspertów EFSA zakończył prace nad jednym, prace nad pozostałymi oświadczeniami trwają nadal i wiele wskazuje na to, że wkrótce zostaną ogłoszone.

Żeń-szeń żeń-szeniowi nierówny

Uznając jego szczególne znaczenie medyczne, trzeba powiedzieć, że korzeń żeń-szenia jest, niestety, także przedmiotem nadużyć, już od czasów starożytnych Chin.

Aż do dziś jest on produktem o bardzo różnej jakości.

Przy zakupie żeń-szenia, wybierz produkt zawierający w swoim składzie żeń-szeń prawdziwy, czyli Panax ginseng (istnieje bowiem wiele innych form botanicznych żeń-szenia). Panax ginseng posiada gwarantowaną zawartość ginsenozydów, głównych składników biologicznie aktywnych ściśle określonych na opakowaniu lub na ulotce produktu.

Przy zakupie kieruj się tylko i wyłącznie nazwą botaniczną czyli na etykiecie powinna znaleźć się nazwa Panax ginseng.

Jeśli widzisz na etykiecie inną nazwę łacińską, nie kupuj tego produktu. Wielu producentów, bazując na naiwności i niewiedzy konsumentów, sprzedaje jako żeń-szeń.

Na przykład eleuterokok (łac. Eleutherococcus senticosus), czyli tzw. żeń- szeń syberyjski, z prawdziwym żeń-szeniem Panax ginseng, nie ma nic wspólnego.

Jak stosować: okazjonalnie czy regularnie?

Ostrzeżenie: żeń-szeń jest surowcem zielarskim, który przyspiesza przemianę materii. Oznacza to, że jeśli go weźmiesz, wszystko zaczyna działać szybciej: mięśnie, neurony itd.

Dlatego, przyjmując żeń-szeń, odczuwasz „kopa”. Chcesz zrobić wszystko, szybciej i z większą energią. Twój umysł jest bardziej pobudzony i – jak twierdzą niektórzy – możesz mieć wrażenie, że znów masz 20 lat.

Stosowanie go od czasu do czasu nie wymaga specjalnych środków ostrożności. Jednak osoby chcące zwiększyć swój poziom energii w dłuższym okresie i przyjmujące żeń-szeń stale, mają większe zapotrzebowanie na minerały, witaminy i inne składniki odżywcze, niezbędne dla ich zwiększonej aktywności fizycznej i umysłowej.

Z tego powodu należy jeść więcej pokarmów bogatych w niezbędne składniki odżywcze: kolorowe warzywa i owoce, orzechy i nasiona roślin oleistych wszelkiego rodzaju, tłuste ryby, jak również zwiększyć stosowaną zwykle dawkę witamin.

Ostrożność przy stosowaniu żeń-szenia powinny zachować osoby:

 • chore na cukrzycę i przyjmujące leki przeciwcukrzycowe,
 • z nadciśnieniem,
 • przyjmujące leki przeciwzakrzepowe,

ponieważ może on:

 • nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych, obniżając poziom cukru we krwi,
 • wzmagać działanie leków przeciwzakrzepowych, co zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień6,
 • niwelować działanie leków stosowanych w nadciśnieniu i wpływać na jego wartość.

Kiedy przyjmować?

WHO zaleca przyjmowanie żeń-szenia rano ze względu na jego efekt stymulujący7.

Preparaty zawierające ekstrakt z korzenia żeń-szenia Panax ginseng przyjmuj najlepiej w godzinach porannych, najczęściej wraz z posiłkiem lub tuż po nim.

Źródła:
1) The world ginseng market and the ginseng (Korea):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659626/
2) Kiefer D, Pantuso T., Panax ginseng. Am Fam Physician. 2003 Oct 15;68(8):1539-42; Attele AS, Wu JA, Yuan CS. Ginseng pharmacology: multiple constituents and multiple actions. Biochem Pharmacol. 1999 Dec 1;58(11):1685-93 ; Radad K, Gille G, Liu L, Rausch WD. Use of ginseng in medicine with emphasis on neurodegenerative disorders. J Pharmacol Sci. 2006 Mar;100(3):175-86. Epub 2006 Mar 4.
3) http://www.passeportsante.net/fr/Solutions/PlantesSupplements/Fiche.as px?doc=ginseng_ps

4) Ginkgo et ginseng: de la poudre aux yeux!
http://pages.rts.ch/emissions/abe/santecosmetique/1371787-ginkgo-et- ginseng-de-la-poudre-aux-yeux.html#timeline-anchor-integral-137178
5) Ginkgo et ginseng: de la poudre aux yeux!
http://pages.rts.ch/emissions/abe/santecosmetique/1371787-ginkgo-et- ginseng-de-la-poudre-aux-yeux.html#timeline-anchor-integral-137178
6) Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Błach- Olszewska Z., Długosz A.: Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2007.
7) http://www.passeportsante.net/fr/Solutions/PlantesSupplements/Fiche.as px?doc=ginseng_ps


PANMAX: żeń-szeń właściwy wzmacnia organizm, zwłaszcza w przypadku braku energii, wzmacnia siłę życiową.

Bezpieczny, ze sprawdzonego źródła ekstrakt z korzenia żeń-szenia właściwego (Panax-ginseng) – bez żadnych dodatków i w dawce zaaprobowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.
Kliknij i wykorzystaj teraz 20% rabat na Panmax. (Uwaga: liczba dostępnych opakowań jest ograniczona).