Jak zwykła przyprawa kuchenna doprowadziła do opracowania wyjątkowego remedium na cukrzycę

Poznaj jedną ze wskazówek dietetycznych, które zapewnią Ci właściwy poziom cukru we krwi.

Zamiast cukru i skrobi spożywaj więcej pokarmów o wysokiej zawartości błonnika i białka. Zapewnią Ci one znacznie niższą reakcję insulinową. Chętnie sięgaj po warzywa, w tym rośliny strączkowe, które wolniej uwalniają cukier do krwiobiegu1.

Należy pamiętać, że stabilny poziom cukru we krwi pomoże Ci utrzymać:

  • przestrzeganie diety niskowęglowodanowej,
  • regularne ćwiczenia,
  • utrzymywanie zdrowej wagi i
  • ponadto spożywanie odpowiednich produktów spożywczych.

Jeśli chodzi o cynamon, suszoną korę wewnętrzną drzewa ze Sri Lanki, to powszechnie stosuje się ją jako przyprawę do różnych dań. Być może masz ją wśród swoich przypraw w kuchni.

Nowe wyniki badań pokazały, że ta popularna przyprawa to coś więcej niż wyrazisty smak. Okazuje się, że ma wyjątkową zdolność, która w bezpieczny i skuteczny sposób pomaga kontrolować cukrzycę.

Chemik z Centrum Badań nad Odżywianiem Ludzi w Maryland (USA),
dr Richard Anderson, szukał produktów spożywczych naśladujących działanie insuliny przy kontroli poziomu cukru we krwi. Ze zdziwieniem odkrył, że mieszanka przypraw stosowanych w tradycyjnej amerykańskiej szarlotce ma właśnie takie działanie.

Stwierdzono, że działanie to należy przypisać właściwościom cynamonu.

Badania kliniczne dotyczące chorych na cukrzycę: zaskakujące właściwości cynamonu

Od momentu odkrycia doktora Andersona, że cynamon może skutecznie kontrolować poziom cukru we krwi, przeprowadzono też badanie kliniczne u diabetyków. Dokonał tego dr Alam Khan, współpracownik naukowy doktora Andersona, który prowadził zespół w Zespole Leczniczym Hayatabad w Peszawarze (Pakistan).

60 mężczyzn i kobiet w średnim wieku podzielono na 4 grupy. Otrzymywały one codziennie 1, 3 lub 6 gramów sproszkowanego cynamonu, albo placebo. Po 40 dniach chorzy w grupach przyjmujących cynamon mieli niższy poziom cukru we krwi w zakresie od 18 do 29 %, a w grupie przyjmującej placebo nie wystąpiła żadna zmiana2.

Badanie zostało przeprowadzone w Pakistanie i diabetycy nie mieli zapewnionej opieki na takim poziomie, jaki docelowo jest stosowany na Zachodzie. Ich poziom cukru we krwi na początku badania był stosunkowo wysoki w porównaniu z pacjentami z krajów zachodnich.

Również dieta i uwarunkowania genetyczne chorych były odmienne, niż w większości przypadków chorych z krajów zachodnich. Z tego względu nadal nie było pewne, czy cynamon będzie skutecznym dodatkiem do tradycyjnych metod leczenia cukrzycy.

Badanie przeprowadzone w Niemczech rozwiało wszelkie wątpliwości dotyczące skuteczności cynamonu. Zespół z Uniwersytetu w Hanowerze przeprowadził badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą. 79 chorych z cukrzycą typu 2 otrzymywało albo wodny wyciąg cynamonu (z 3 g sproszkowanego cynamonu) albo placebo, trzy razy dziennie przez cztery miesiące3.

Poziom cukru we krwi w grupie przyjmującej wyciąg cynamonu spadł średnio o 10%, a w grupie kontrolnej jedynie o 3%. Podsumowując, największy spadek zaobserwowano u chorych, u których wyniki badania poziomu cukru we krwi na początku były najwyższe.

Wyjaśnia to, dlaczego wyniki próby niemieckiej, chociaż porównywalne z działaniem leków tradycyjnych, nie były tak spektakularne jak wyniki uzyskane w Pakistanie. Tam początkowe wyniki poziomu cukru we krwi chorych były znacznie wyższe.

Wzmacnia działanie insuliny i zwiększa metabolizm glukozy

Cynamon zawiera dwa główne składniki aktywne. Jednym z nich jest grupa rozpuszczalnych w wodzie związków zwanych polifenolami, które wspierają pobieranie glukozy przez tkanki i zwiększają metabolizm glukozy. Najważniejszym polifenolem w jego składzie jest MHCP, który około dwudziestokrotnie wzmacnia działanie insuliny4.

Drugim składnikiem aktywnym jest grupa związków hydroksycynamonowych. Naśladują one działanie insuliny i umożliwiają przechodzenie glukozy z krwiobiegu do komórek5.


Jest tak samo skuteczny jak chemiczne substancje regulujące poziom cukru we krwi. Ale ma nad nimi jedną zasadniczą przewagę. Jest naturalny i od ponad dwa tysiące lat stosowany jako środek roślinny w leczeniu cukrzycy typu 1 i 2. Wolisz stosować środki chemiczne czy jednak wybierzesz to, co zgodne z naturą? Gurmar dla Ciebie, na specjalnych warunkach – tylko dzisiaj


Źródla:

1. Diabetes Care 2003; 26(12): 3215–3218.
2. Eur J Clin Invest 2006; 36(5): 340–344.
3. J. Agric Food Chem 2004; 52: 65–70.
4. J Am Coll Nutr 2001; 20(4): 327–336.
5. Diabetes Care, Tom 28, Nr 6, Czerwiec 2005.