Zapobiegaj cukrzycy, rzucając ziemniaki

Ze względów zdrowotnych postanowiłeś zredukować wagę… Poczyniłeś pewne zmiany, ograniczyłeś objętość swoich porcji żywieniowych, jesz sałatki, a zamiast frytek przedstawiłeś się na… gotowane ziemniaki.

A to tu pułapka…

Choć zamiana smażonego na pieczone brzmi nieźle, to według naukowych źródeł ziemniaki w jakiejkolwiek postaci szkodzą zdrowiu podobnie.

Ziemniaki – w jakiej postaci spożywać?

Nieważne – pieczone, zapiekane, gotowane, peklowane czy też pod postacią purée – ziemniaki nie tylko powodują powstawanie oponki na brzuchu. Bazując na badaniu opublikowanym w Diabetes Care, mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Osoby przeprowadzające badanie na Harvard School of Public Health opublikowały wnioski z trzech badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadzono je na prawie 50000 zdrowych lekarzach i pielęgniarkach niecierpiących na cukrzycę.

Spożywanie codziennie porcji ziemniaków przez 4 lata zwiększyło to ryzyko o 33%. Nawet nieco rzadsze ich spożywanie – tylko dwie bądź trzy porcje ziemniaków tygodniowo – zwiększyło to ryzyko aż o 7%! To nie jest jakaś błahostka!

Frytki to mistrz w szkodzeniu zdrowiu

Każde 3 porcje frytek tygodniowo zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę spożywających je osób o porażające 19% w porównaniu do osób, które preferują ziemniaki przygotowywane w inny sposób.

Wyniki te potwierdzały się niezależnie od tego, jakie BMI (Body Mass Index) miały osoby poddane badaniom. Nieważne były również jakiekolwiek inne czynniki ryzyka.


Ta niezwykła roślina pomaga utrzymać normalny poziom cukru w organizmie. Ułatwia kontrolę apetytu, a przez to spadek wagi, wpływa na metabolizm glukozy oraz lipidów. Tutaj zamówisz ekstrakt z gurmaru w bardzo korzystnej cenie.


Pomimo tego ziemniaki traktuje się je jako zwykłe warzywo, to w rzeczywistości zawierają one bardzo dużo skrobi. Z kolei ilość błonnika, witamin czy składników mineralnych i innych substancji odżywczych wspomagających walkę z chorobami, które są w innych warzywach, jest znikoma.

Kiedy ziemniaki podawane są na gorąco, skrobia staje się łatwiejsza do strawienia i szybciej podnosi poziom glukozy we krwi.

Wiele osób sądzi, że cukier jest jedynym problemem chorych na cukrzycę. Tymczasem skrobia może być równie problematyczna, ponieważ nasz organizm rozkłada ją na cukry proste (glukozę).

Co w zamian?

Przytaczane tu badanie sugeruje zamianę ziemniaków na produkty pełnoziarniste, ale ja uważam, że należy całkowicie wykluczyć ze swojej diety skrobię.

Daruj sobie frytki na śniadanie, owsiankę czy płatki śniadaniowe, lepiej już przybrać na wadze, jedząc steki i jajka.

Unikaj diet, które są obfite w cukier oraz skrobię, takich jak ziarna oraz ziemniaki. Zwiększają one poziom insuliny we krwi. Nie wspominając o tym, że zwiększają masę ciała i ryzyko chorób serca i układu krążenia oraz chorób neurodegeneracyjnych.

Lepszym rozwiązaniem będzie dieta paleo albo dieta śródziemnomorska. Właściwie to każda dieta z niskim indeksem glikemicznym, która pozwoli zapobiec cukrzycy albo przynajmniej obniżyć jej szkodliwe efekty, będzie lepszym rozwiązaniem.


Ułatw sobie przejście na zdrową dietę – zwiększ ilość błonnika w menu. Pyszny błonnik znajdziesz tutaj


Źródła:

Potato Consumption and Risk of Type 2 Diabetes: Results from Three Prospective Cohort Studies (care.diabetesjournals.org)