Zapalenie stawu biodrowego: ten sposób leczenia może skutecznie zdewastować Twoje kości!

Używasz ich do chodzenia, gdy odwracasz się i bierzesz zamach, zanim uderzysz kijem w piłeczkę od golfa, a być może nawet potrząsasz nimi na parkiecie. Mam na myśli Twoje biodra. A jeżeli ten temat zbytnio Cię nie interesuje, prawdopodobnie nie poświęcasz im tak dużo uwagi, ile powinieneś…

Cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego? Ból, swędzenie, strzelanie, przeskakiwanie oraz wszelkiego rodzaju inne dźwięki dochodzące z okolicy Twoich bioder mogą być wystarczającym czynnikiem wyłączającym Cię z gry. Chciałbyś znowu poczuć się sprawny i w pełni sił? Medycyna głównego nurtu pokaże Ci jakiś superszybki i magiczny sposób na natychmiastową poprawę.

Zapalenia stawu biodrowego: sterydy mogą szkodzić

Zapewne będą to sterydy w zastrzykach albo inne środki przeciwbólowe…

To prawda. Przez krótki okres poczujesz się lepiej. Ale pomyśl dwa razy, zanim pozwolisz wbić sobie igłę w biodro. W oparciu o nowe badania stwierdzono, że takie zastrzyki mogą prowadzić do obumierania tkanki kostnej znajdującej się blisko miejsca zastrzyku. A to może skutkować bólem i ograniczeniem ruchowym przez resztę życia.

Badanie zaprezentowane całkiem niedawno na sympozjum Radiological Society of North America (Towarzystwo Radiologiczne Ameryki Północnej) dotyczyło 120 osób cierpiących na zapalenie stawu biodrowego, które były leczone sterydami w zastrzykach. Zrobiono im zdjęcia rentgenowskie bioder podczas zastrzyku, w czasie, gdy był wykonywany, oraz po upływie od 3 do 9 miesięcy.

Później radiolodzy analizowali zdjęcia rentgenowskie oraz porównywali je do zdjęć grupy kontrolnej. Grupę tę stanowili pacjenci ze zwyrodnieniem stawu biodrowego, którzy nie otrzymywali zastrzyków lub otrzymywali je w bark.

Sterydy a martwica kości

Tylko 9% z grupy kontrolnej „bezzastrzykowej” oraz 5% osób z grupy kontrolnej, która otrzymała zastrzyk w bark, doświadczyło jakiegokolwiek obumierania tkanki kostnej. U 24% badanych z grupy, która otrzymała zastrzyk w biodro, stwierdzono, że tkanka kostna obumiera w górnej części kości udowej.

Z anatomii wiemy, że kość udowa jest połączona z biodrami. A te nowe wnioski z badań pokazują, jak bardzo to połączenie jest istotne. Aż 17% z tych osób, które otrzymały zastrzyki w biodra, doznało uszkodzenia kości udowej. W grupie „bezzastrzykowej” było to tylko 4% i jedynie 2% u osób, które otrzymały zastrzyki w bark (tutaj badanie nie wykazało, że zastrzyki bezpośrednio spowodowały zanik kości).

Osoby, które odczuwały ból bioder wystarczająco silny, aby przyjąć zastrzyki, mogły mieć większe tendencje do wystąpienia zmian w tkance kostnej. Martwica kości, nazywana również osteonekrozą, to dosyć rzadki efekt uboczny terapii sterydowej. Jednak bardzo możliwe jest, że to właśnie zastrzyki mogą okazać się gwoździem do trumny dla Twoich bioder. Uważasz, że zapalenie stawu biodrowego jest bolesne? Na pewno nie chcesz doświadczyć na własnej skórze, jaki ból może towarzyszyć obumieraniu kości. Co więcej, kiedy proces obumierania kości się rozpocznie, nikt i nic nie będzie w stanie go zatrzymać. To proces nieodwracalny.

Zapalenie stawu biodrowego- jak sobie radzić naturalnie

Tak więc, zanim zdecydujesz się na zastrzyk ze sterydami, wypróbuj naturalne metody na obniżenie bólu przy chorobie zwyrodnieniowej.

Suplement będący kombinacją glukozaminy i chondroityny jest środkiem o udowodnionej skuteczności. Pomoże Ci obniżyć ból bez skutków ubocznych. A jeżeli nadal będziesz odczuwać ból, bardzo pomocna w jego uśmierzeniu może być medyczna akupunktura.


Źródło
Hip Steroid Injections Associated with Risky Bone Changes
sciencedaily.com