Luteina może zdziałać cuda dla mózgu

Niedawno wspominałem, w jaki sposób niedobór snu może zwiększyć niebezpieczeństwo infekcji za sprawą osłabionego układu odpornościowego.

Za sprawą tego, że uczysz się całe życie, jesteś mądrym człowiekiem. Gdybyś tylko kiedyś wiedział to, co wiesz teraz. Procesy starzenia mogą jednak skutecznie tę wiedzę zniweczyć, wymazać, sprawić, że Twoja pamięć przestanie być taka dobra, a Twój dowcip przestanie być tak cięty i dosadny.

Ale, jak dowodzi nowe badanie, wcale nie musi tak być. Istnieje wiele sposobów na to, aby Twój mózg był młody i działał sprawnie, jak należy. Kluczem do sukcesu jest jeden bardzo specjalny składnik odżywczy.

Naukowcy z University of Illinois dowiedli połączenia pomiędzy dwoma czynnikami. Dotyczy to osób starszych. Owe czynniki to wysoki poziom karotenoidu, zwanego luteiną, oraz to, co naukowcy zajmujący się badaniami nad mózgiem nazywają skrystalizowaną inteligencją lub zdolnością do używania wiedzy i umiejętności zgromadzonych w ciągu życia i przez doświadczenia życiowe.

Ważnym czynnikiem w całej kwestii jest to, że nie chodzi o to, co już wiesz, tylko o to, co pamiętasz. Tak naprawdę dobra pamięć może skutecznie ukryć wczesne oznaki osłabiania zdolności poznawczych.

To, co naprawdę się liczy, to sposób, w jaki korzystasz z tej wiedzy!

Luteina wpływa na działanie mózgu

Skany z badania rezonansem magnetycznym mózgu pokazały, że osoby z wyższym poziomem luteiny miały grubszą korę hipokampu. Jest to część mózgu odpowiedzialna za prawidłowo przebiegające procesy starzenia.

Jeśli miałbyś wybrać część ciała, o którą powinieneś szczególnie zadbać, kiedy się starzejesz, to jest nią Twój mózg.

Badanie nie było idealne. Ilość luteiny w krwiobiegu w jakimkolwiek okresie nie ma bezpośredniego połączenia z tym, jak dużo nagromadziło się jej w istocie szarej.

Tam właśnie luteina osadza się w błonach komórkowych i to jest miejsce, które prawdopodobnie wykazuje najlepsze skutki jej działania. Bardzo motywujące są wnioski, jeśli chodzi o używanie środków spożywczych w celu spowolnienia obniżania sprawności procesów poznawczych.

Luteina dla oczu

Luteina słynie z tego, że chroni oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej i obniża ryzyko wystąpienia zaćmy. Poza tym ten barwnik może chronić skórę od wewnątrz przed uszkodzeniami wynikającymi z wystawienia się na promienie UV.

Luteinę znajdziesz w produktach paleo, takich jak: żółtka jajek, ciemnozielone warzywa, dynia oraz inne warzywa. Pamiętaj, że luteina potrzebuje odrobinę tłuszczu, aby poprawnie się wchłonąć. Możesz również zdobyć luteinę w formie suplementu. Występuje ona samodzielnie albo jako składnik suplementów wspomagających wzrok.


Źródła
Nutrition linked to brain health and intelligence in older adults (www.sciencedaily.com)