Ból w krzyżu? Wypróbuj najpierw metody niewymagające stosowania leków

Budzisz się… i nie możesz się ruszyć przez ból w krzyżu.

Nie rzucałeś się na łóżku – przynajmniej ostatniej nocy – a jednak, nie wiedzieć czemu, coś przeskoczyło Ci w kręgosłupie.

W którymś momencie swojego życia 80% z nas doświadczy jakiejś formy bólu kręgosłupa – gorzej, jeśli nie masz zielonego pojęcia, co jest jego przyczyną.

W przeszłości, bez względu na przyczynę, rozwiązaniem terapeutycznym były leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, typu paracetamol i ibuprofen. Połknij kilka i wszystko wróci do normy, prawda?

Jednak okazało się, że sprawa nie jest taka prosta, zwłaszcza jeśli chodzi o ból w krzyżu. My, lekarze medycyny integracyjnej, mówimy o tym już od jakiegoś czasu. A obecnie należący do głównego nurtu American College of Physicians (ACP) również się z nami zgadza.

Ból w krzyżu- popularne terapie

Nowe wytyczne mówiące jak łagodzić ból w krzyżu w ogóle nie obejmują stosowania leków. Zamiast tego wskazują niektóre z terapii niewymagających stosowania leków, promowane od lat przez lekarzy, takich jak ja.

Ból w krzyżu to jeden z najtrudniejszych problemów do wyleczenia, ponieważ może mieć różnorodne przyczyny. Naciągnięcie mięśni zareaguje na terapię inaczej niż ból spowodowany przez stany zapalne.

Podstawą nowych wytycznych jest rosnąca liczba dowodów, które wskazują, że ulgę w krótkotrwałym bólu, trwającym poniżej 12 tygodni, mogą przynieść terapie takie jak gorące okłady, masaż, akupunktura oraz nastawianie kręgosłupa.

Takie naturalne podejście może również w umiarkowanym stopniu przywrócić utracone funkcje kręgosłupa.

Nawet w przypadku, gdy ból utrzymuje się przez ponad trzy miesiące, ACP nadal zaleca terapie niewymagające stosowania leków. Przede wszystkim poleca się ćwiczenia, akupunkturę, jogę czy tai chi. Ważne jest również obniżenie poziomu stresu wykorzystujące mindfulness oraz techniki sterowanej relaksacji.

Nowe wytyczne znacznie się różnią od wcześniejszych, które zalecały acetaminofen (tj. Tylenol) jako terapię pierwszego wyboru. W drugiej kolejności wybierano NLPZ (tj. ibuprofen, naproxen, aspirynę) i opioidy (OxyContin, Vicodin).

Ale ostatnie badania wykazały, że ani acetaminofen, ani NLPZ nie są klinicznie skuteczne w leczeniu większości przypadków bólu w dolnym odcinku kręgosłupa! Nawet opioidy mają tylko minimalny wpływ, a wiąże się z nimi ryzyko uzależnienia i przypadkowego przedawkowania.

Dlatego też farmaceutyczne środki przeciwbólowe powinny być stosowane jedynie w ostateczności.

Ból w krzyżu – naturalne metody

Zatem jeżeli obudzisz się, odczuwając ból w kręgosłupie – nie sięgaj po leki, przynajmniej nie od razu. (Większość ostrych bólów kręgosłupa ulega z czasem poprawie, bez względu na stosowaną terapię).

Ze wszystkich nowych wytycznych zalecam wypróbowanie zajęć jogi. Łączą one w sobie łagodne ruchy fizyczne z oddychaniem i medytacją. Badania wykazały, że pozwalają zarówno zmniejszyć ból w krzyżu, jak i poprawić jego działanie.

Jeżeli zejście do pozycji “psa z głową w dół” jest zbyt trudne, są inne, prostsze sposoby poradzenia sobie z problemem. Pomoże akupunkturzysta, masażysta czy chiropraktyk.

Ponieważ sam jestem certyfikowanym akupunkturzystą, często obserwowałem, jak ta tradycyjna chińska terapia przynosi ulgę w bólu moim pacjentom.