Chodzenie po schodach zwiększa sprawność fizyczną i zdrowie serca

Kiedy chorujesz na serce lub jesteś obarczony ryzykiem takiej choroby… wiesz, że regularne ćwiczenia powinny zajmować pierwsze miejsce na Twojej liście rzeczy do zrobienia.

Ale kiedy nadchodzi czas na zawiązanie sportowych butów, znajdujesz mnóstwo wymówek, dlaczego ćwiczenia nie są możliwe, przynajmniej w tym momencie.

Coś Cię boli. Karta wstępu na siłownię jest zbyt droga. Nie masz na to czasu.

Rozumiem. Trzymanie się regularnego planu ćwiczeń i opłacanie go może być prawdziwym utrapieniem.

Ale nowe badanie pokazało, że te “powody” braku formy są tym, czym są: WYKRĘTAMI.

Zdrowie serca, a ćwiczenia fizyczne

Naukowcy z Wydziału Kinezjologii McMaster University znaleźli prosty sposób na poprawę sprawności fizycznej i zadbanie o zdrowie serca. Jest on łatwy, bezpłatny, szybki i (dla większości ludzi) bezbolesny.

Wszystko, czego potrzebujesz, to klatka schodowa.

Okazuje się, że chodzenie w górę i w dół po schodach – i to krótkimi seriami – może poprawić sprawność krążeniowo-oddechową. Jest to wyszukany termin określający, na ile sprawnie Twoje serce i płuca napędzają Twój organizm podczas aktywności fizycznej.

Sprawność krążeniowo-oddechowa to oznaka zdrowia, która jest powiązana z długim życiem. Jej niski poziom może narazić Cię na wysokie ryzyko choroby serca.

Wcześniejsze badania wskazały, że wchodzenie po schodach przez dłuższy okres – do 70 minut tygodniowo – poprawia sprawność krążeniowo- oddechową. Teraz wiemy, że możesz osiągnąć pozytywne wyniki w znacznie krótszym czasie.

Badacze zaprosili do udziału w dwóch różnych eksperymentach z ćwiczeniami fizycznymi 31 kobiet prowadzących siedzący tryb życia, ale zdrowych pod innymi względami.

Każde z doświadczeń wymagało wykonania przydzielonych 10-minutowych programów ćwiczeń trzy razy w tygodniu przez sześć tygodni. Obejmowały one rozgrzewkę, okres wyciszenia i okres odpoczynku.

W pierwszym doświadczeniu uczestniczki wchodziły szybko po schodach w trzech 20-sekundowych seriach lub jeździły na rowerku stacjonarnym, również w seriach.

W drugim doświadczeniu kobiety szybko chodziły w górę i w dół po jednym biegu schodów w seriach po 60 sekund.

Wykazano, że przy wysiłku trwającym jedynie 30 minut tygodniowo poprawiła się sprawność krążeniowo-oddechowa. Ma to znaczący wpływ na zdrowie serca.

Zdrowie serca- zalecenia

Zazwyczaj zalecam minimum 20 do 30 minut ćwiczeń dziennie. Ale te wyniki są całkiem obiecujące, a wymagają poświęcenia znacznie mniej czasu.

Ćwiczenia na schodach są prawdopodobnie najbardziej interesujące, ponieważ łatwo je powtórzyć w domu. Pod warunkiem, że masz w domu schody lub mieszasz w bloku.

Wystarczy, że po prostu będziesz energicznie chodzić w górę i w dół po schodach przez 10 minut trzy razy w tygodniu, aby odnieść korzyści.

Nie ponosisz żadnych kosztów, nie ma żadnych skomplikowanych zasad… ani żadnych wymówek!

Oczywiście, o ile Twoich kolan nie zaatakował osteoartretyzm.

W takim przypadku znajdź lekarza medycyny holistycznej. Pomoże Ci opracować naturalny plan zmniejszający odczuwany ból oraz opuchliznę – i ponownie wróć na schody.