15 minut ćwiczeń może Ci pomóc żyć dłużej

Niedawno widziałem w sklepie kartkę urodzinową z napisem „Nie przestajemy się bawić, ponieważ się starzejemy. Starzejemy się, ponieważ przestajemy się bawić”.

I chociaż ten cytat może Ci się wydawać prawdziwy – zwłaszcza gdy w Twoim przypadku czas zabawy oznacza wygodny fotel i serię Sudoku – okazuje się, że dostępne są prawdziwe dane naukowe potwierdzające, że musisz być aktywny, aby zachować młodość.

Co więcej, udowodniono, że ćwiczenia są znacznie korzystniejsze dla  ogólnego stanu zdrowia niż wiele „medycznych” terapii. Poza pomocą w utrzymaniu odpowiedniej wagi i zdrowego serca, wykazano również, że ćwiczenia pomagają cofnąć objawy choroby Alzheimera, zmniejszają ryzyko raka prostaty, a w przypadku gdy już chorujesz na raka, spowalniają postęp choroby i zmniejszają wielkość guzów.

I chociaż zazwyczaj uważa się, że im więcej ćwiczysz, tym większe korzyści osiągasz, najnowsze badania pokazują, że poświęcenie zaledwie kilku minut dziennie na jakąkolwiek aktywność fizyczną – choćby połowę normalnie zalecanej ilości – może obniżyć ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny o ponad 20%!

Naukowcy zbadali przez ponad dekadę tysiące starszych osób z Francji i z całego świata i stwierdzili, że ćwiczenia o różnym poziomie intensywności były w stanie obniżyć u nich ryzyko zgonu o:

  • 22% – w przypadku małej aktywności,
  • 28% – w przypadku średniej aktywności,
  • 35% – w przypadku dużej aktywności.

American Heart Association zaleca, aby dorośli co tydzień zapewnili sobie aktywność na wysokim (lub „intensywnym”) poziomie przez 75 minut lub aktywność na średnim (lub „umiarkowanym”) poziomie – lub mieszankę tych dwóch – przez 150 minut.

To tylko od 15 do 30 minut dziennie!

Chociaż wygląda to na proste do wykonania, jedynie około 35% osób w wieku powyżej 65 lat jest nadal aktywne.

Zatem jeżeli zaliczasz się do pozostałych 65% i chcesz wieść dłuższe i zdrowsze życie, to najwyższy czas wstać i zacząć się trochę ruszać.

Jeżeli nie jesteś teraz aktywny, zacznij powoli, aby odnieść jak największe korzyści. W ten sposób obniżysz również u siebie ryzyko urazu lub innych powikłań zdrowotnych… i z większym prawdopodobieństwem będziesz się trzymał swojego planu.

Do średnio intensywnych ćwiczeń należą zajęcia z aquaaerobiku, szybki chód, jazda na rowerze stacjonarnym, a nawet taniec towarzyski – wszystkie te zajęcia mogą znacząco obniżyć ryzyko zgonu już po 15 minutach.

Chociaż jak już zaczniesz, może się okazać, że bawisz się tak dobrze, że nie chcesz kończyć.